Imunolog Jiří Beran patří k nejracionálnějším odborníkům, pokud jde o pohled na současnou koronavirovou epidemii. V některých případech je sice osočován z toho, že krizi podceňuje, ale to je podle něj dáno spíše nepochopením jeho návrhů. Na rozdíl od jiných odborníků z lékařské obce, kteří se často zasazují za rychlé rozvolnění opatření, je Jiří Beran takříkajíc “z oboru” a může se tak k otázkám epidemie fundovaně vyjadřovat. A také tak činí.
Vláda jedná chybně
Jako první v České republice přinesl do veřejného prostoru zjištění o zajímavých výsledcích léku Isoprinosine na Covid-19. Léčil jím i sám sebe a svého syna, když se koronavirem nakazili. Zároveň lék doporučil do několika domovů seniorů, kde po jeho podání zemřelo výrazně méně důchodců, než v jiných zařízeních.
Teď Jiří Beran, tváří v tvář neschopnosti vlády současný stav věcí řešit, přišel s komplexním návrhem, jak se z tohoto marasmu co nejrychleji a s co možná nejmenšími ztrátami na životech dostat. Podle něj je vládní strategie zvolena chybně a zbytečně vystavuje ekonomicky i psychicky likvidačním opatřením celou zemi, zatímco stačí cílit na relativně omezené segmenty populace, které však vláda dosud nechávala napospas.
Cílení na ohroženou skupinu přinese velké výsledky
“V národní strategii České republiky v boji proti covid-19 se pořád a mylně zabýváme celou populací a považujeme ji jako vnímavou a ohroženou, ačkoliv ohroženou skupinou jsou podle statistických dat osoby starší 65 let, které až v 93 % přispívají nejen do statistik úmrtí, ale i do statistik hospitalizací,” uvádí imunolog Jiří Beran.
Vše dokresluje jednoduchým příkladem. Mezi nejohroženější patří lidé starší 65 let, kteří navíc žijí v domově seniorů. Jde přibližně o 100 tisíc osob v celé zemi, které tak činí procento z celé populace. Na počtu infikovaných se už ale podílí 3,4 %. A v případě obětí má toto jedno procento populace významný 24% podíl. “Jejich riziko úmrtí je více než 300krát vyšší než u nakaženého člověka ve věku 0–54 let,” vysvětluje Beran.
Imunolog je přesvědčen o tom, že domovy seniorů měly být dávny předmětem velmi tvrdého lockdownu, protože v případě této nejohroženější skupiny obyvatel je to zkrátka nutné a přineslo by to velký efekt, na rozdíl od uzavření celé země. ” Jejich lockdown sníží dramaticky počet úmrtí, ale neoploští křivku ani reprodukční číslo. O tom je epidemiologie – o práci s vnímavou, ale zároveň ohroženou skupinou,” říká Beran.
Proč se nepoužívá Isoprinosine?
Jiří Beran je přesvědčen také o tom, že potenciál léku Isoprinosine zůstává zoufale nevyužit. V mnoha institucích už si vyzkoušeli, že tento relativně levný a ve velkém množství dostupný lék výrazně snižuje smrtnost Covidu-19, obzvlášť za předpokladu, že se seniorům podá co možná nejrychleji po zjištěné pozitivitě. Pokud dojde k užívání léku v tomto režimu, má senior třikrát vyšší šanci na přežití, než ten, který Isoprinosine nedostane.
Z toho imunologovi vychází, že by nebylo od věci podávat Isoprinosine rizikovým skupinám preventivně. Smysl by to dávalo především v domovech seniorů, kde by byla zjištěna nákaza. Lék by pak po nějakou dobu dostávali všichni klienti. Vzhledem k šířící se nákaze mezi zdravotníky navrhuje Beran, aby se lék podával preventivně rovněž lékařům a sestrám.
Foto: Freepik
Dobrý den čtu si tady příspěvek o Isopeinosine. Napíši svoji zkušenost. Mezi rokem 2019-2020 jsem brala lék Isoprinosine. V roce 2020 v březnu jsem dostala nemoc zvanou covid-19. Celý měsíc jsme byli zavření doma. Já neměla čich a chuť, a ještě k tomu zánět průdušek. Syn a synovec na voziku nebyli v tak špatném stavu jako já. Uplynuly dva roky a máme tady Omikron. Samozřejmě jsme jej chytli. Je pravda, že jsem lék Isoprinosine od té doby nebrala, ale nevim, jestli může pomoci všem. Vždyť je orece známo, že léky nepůsobí na kazdeho stejně. Navic já z nich mám špatná… Číst vice »