Situace se z hlediska finanční situace domácností neustále zhoršuje. Dnes už je naprosto jasné, že nejde o přechodný, ale spíše trvalý stav, který s sebou přinese nutnost přehodnotit celou řadu zvyklostí a věcí, které jsme brali jako samozřejmé.
Rostoucí náklady přinutí lidi pracovat více
Zatímco ještě relativně nedávno se zdálo, že pracovní zátěž zaměstnanců bude spíše klesat v důsledku sílící robotizace, a tak se začalo spekulovat například o čtyřdenním pracovním týdnu, realita tyto představy rychle uvedla do pravých mezí.
V České republice se dnes zoufale nedostává pracovní síly a nezdá se, že by to měla jakákoliv robotizace v blízké budoucnosti změnit. Zároveň lidí v rámci svých standardních úvazků nevydělají tolik, aby pokryli velmi rychle rostoucí náklady na energie nebo potraviny. Ty podle některých odhadů mohou v příštích měsících ještě výrazně podražit, v nejhorším případě několikanásobně.
Někteří ekonomové už vidí řešení této situace. Bude zkrátka nutné, aby lidé pracovali více a déle. Právě to se skrývá za dosud jen opatrně vyslovovanými doporučeními, aby si člověk, jemuž se nedostává finančních prostředků, pokusil vylepšit příjmovou stránku svého rozpočtu.
Práce pět dní v týdnů bude minulostí
Mnohým zkrátka nezbude než si najít druhou práci, třeba na poloviční úvazek, případně nějakou brigádu. Ve výsledku to ale dopadne tak, že pro řadu lidí bude osmihodinový pracovní den minulostí. Pracovat budou muset mnohem déle, například 12 hodin denně.
Možnost, jak si přilepšit, se nabízí také o víkendech. To pak pro změnu naruší ustálený pětidenní pracovní týden. Stejně tak je otázkou, zda se do budoucna podaří udržet dnes již standardních pět týdnů dovolené.
Ostatně, v těchto ohledech byla Evropa napřed před celým světem, což je podle některých expertů také důvod, proč po ekonomické stránce v posledních letech zaostávala. Lidé zde zkrátka příliš zpohodlněli. V Asii je zvykem pracovat mnohem více, což platí i pro Spojené státy americké, jakkoliv o nich máme různé představy.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock
Jo a ty naše klíšťata a vši z vlády nejdřív vyhodit za vrata až pak zavřít a zamknout!
Všechno si draze platím!ale nejsem kurva otrok,nakopat EU do prdele a zavřít Český hranice a hlavně , starat se sami o sebe!
Asi vůbec nejlíp by bylo kdyby začali více pracovat některý ekonomové. A tim myslím skutečně pracovat místo blbých keců 👹
Možná i 16hodin jinak opravdu ty Němce a tu partu v Bruselu neuživí. Není už na čase aby to Fiala a spol zabalil a pustil tam někoho kdo tomu rozumí půjde mu v první řadě o občany ČR.
A to je kdo prosím?
Jen aby nezačali pracovat 12h tady ti gumídci – už teď opisují ty skvosty jeden od druhého – o čemž svědčí neustálé opakování těch samých pitomostí…co by bylo asi pak? Hrůza pomyslet!
Nesmysl. To není řešení. Jednak se nic nezmění, pokud budou lidé více vydělávatva více utrácet, aniž by ekonomika “šla nahoru”, poroste inflace a lidi budou makat jakp barevní a budou mít holý zadek pořád. Chce to, aby náš průmysl vykazoval přidanou hodnotu a nevyráběli jsme jen komponenty pro cizí firmy, ale naopak abychom to byli my, kdo něco rozumného a komerčně úspěšného vyvinuli, a uvedli na trh. A nejen jedna firma, ale většina našich podniků. A neprodat firmu hned nějaké lákavé nabídce, ale naopak dělat to, co udělala Česká zbrojovka, když koupila americkou tradiční firmu COLT. Sice zboží do světa… Číst vice »
Už vidím, jak mi zaplatí 240 hodin. Dneska mají problém zaplatit pár hodin přesčasu.
Pokud budeme pracovat dvanáct hodin denně a i o víkendech, kdo se bude starat o naše děti? Kdo je bude vychovávat, hrát si s nimi, jezdit na výlety,? Stát??? Úředníci, internáty, tihle? No to snad ne. Radši chudá ale s rodinou. A na konec. Co invalidé? Ráno lupnou dva brufeny, vezmou hole a půjdou dvanáct hodin denně makat? Neříkám že se máme flákat, konec konců dělám dvanáctky v krátkém a dlouhém týdnu, ale volno s rodinou je pro nás svaté.
Ekonomové z bankovních kruhů se neustále snaží ohýbat realitu podle svých deviantních představ. Proč by měli naši občané dřít jako mezci do alelujá v počtu hodin, které odpovídají době otrocké dřiny v raném kapitalismu ? Vláda Fialy právě nejvíc dopřává sluchu zlým našeptávačům z bankovních kruhů. Doporučení ekonomů jsou podobná doporučením Marie Antoinetty, tedy jde o doporučení asociální, nerealistická a naplňující přání zákulisních misantropů a nepřátel demokracie.
To už pracuje skoro každý živnostník, zatímco darmožrouti jako jsou zdejší pisálkové, se nestydí otravovat živnostníka i o víkendu…a pak se ještě handrkují o každou korunu…
Pravda
Zmr@i kapitalisticti – jo eet jeste zrusit co?! Aby mohl zlořád zas okrádat stát co?!