V našich končinách má kynuté těsto bezpochyby své místo. U většiny receptů známe kynuté těsto na sladký způsob, například s ořechy, tvarohem, mákem či s povidly. Jistě nikdo z nás nepochybuje, že se jedná o lahodnou dobrůtku, na které si rádi pochutnáme všichni. Jenže ne každý kuchař či kuchařka se na kynuté těsto tváří s nadšením. Pro některé z nás může být příprava náročná a výsledek se ne vždy vydaří. Zkuste to podle tohoto receptu a věřte, že výsledek bude vždy dokonalý.
Jak přistupovat k přípravě dokonalého kynutého těsta
Vláčné a nadýchané těsto tkví v přípravě dokonalého kvásku. Jakmile jej správně připravíte, vždy splní svůj úkol a výsledek bude vydařený. Ovšem ale, než se pustíte do přípravy těsta, musíte správně aktivovat kvásek. Doporučujeme tak učinit v jiné a menší misce. Kvásek následně přidáte k mouce do větší míse. Osobně se mi osvědčila následná příprava kvásku: Vezměte si menší misku, nasypte do ní čajovou lžičku cukru a nadrolte požadované množství droždí. Vezměte si vidličku a droždí rozmačkejte pomocí vidličky na tekutou kaši, následně jej zasypte trochou mouky a nalijte vlažné, ne příliš studené, ne příliš teplé mléko. Odložte kvásek na teplé místo a vyčkejte patnáct minut. Kvásek nabyde, zpění a vy jej dále můžete smíchat s moukou a dalšími ingrediencemi.
Po smíchání kvásku s moukou a dalšími přísadami, je důležité uhníst hladké těsto a nechat jej nejlépe jednu hodinu kynout. Následně zpracovat a před vložením do trouby nechat dalších dvacet až třicet minut kynout.
Recept na kynuté těsto
- 2 hrnky vlažného plnotučného mléka
- 4 ks žloutky
- 12 lžic oleje
- 7 hrnků polohrubé mouky
- 8 lžic cukru
- domácí vanilkový cukr
- špetka soli
- celá kostka čerstvého droždí
- nastrouhaná kůra z půlky citronu
Z celého droždí a cukru vytvořte kaši, jako je zmíněno výše a nasypte na něj trochu mouky. Zalijte trochou vlažného mléka a nechte vzejít kvásek. Ve větší míse smíchejte mouku, sůl, kůru a cukry. Poté přidejte kvásek, žloutky, zbytek mléka a olej a uhněťte hebké těsto, které necháte pod utěrkou na teplém místě vykynout.
Pokud vám kvásek nevypění, nenabyde, raději ho vylijte a připravte nový. Znamená to, že je droždí neaktivní a výsledné těsto by nebylo dobré. Dokonale vykynuté těsto zpracujte na štrůdl, na Honzovy buchty či to, na co máte právě chuť. Po zpracování nezapomínejte na poslední kynutí, předehřejte troubu na 180°C a pečte do té doby, než těsto zezlátne.
Foto: Shutterstock