V těchto dnech už měla přicházet úleva. Ceny elektřiny a plynu měly podle původních prognóz ze svých vrcholů klesat níže. Ne snad tam, kde byly dříve, ale rozhodně na přijatelné hladiny, které by české domácnosti bez větších problémů dokázaly ufinancovat.
Něco takového tu nikdy nebylo
Realita je jiná. Je zcela opačná. Právě v těchto dnech totiž vidíme, jak ceny plynu a elektřiny, které jsou ostatně do značné míry propojené, šplhají k novým rekordům. Dodavatelé přitom už nijak zvlášť nečekají a ceny energií promítají do cen pro koncové zákazníky. Představa, že by se situace v dohledné době vyřešila, se totiž nezdá být pravděpodobnou.
Dochází k řadě situací, které by nás nikdy nenapadli. V podstatě žádný dodavatel elektřiny a plynu dnes nepřijímá rád nového zákazníka. Jen si vzpomeňte, jak se o ně ještě před rokem prali. Dnes mu raději dají horší nabídku, aby si přechod dvakrát rozmyslel. Protože vědí, že jakkoliv přijatelnější cena by se jim již brzy mohla vymstít.
Dále u celé řady dodavatelů vidíme zvláštní stav. Nabízejí totiž nižší aktuální tržní ceny bez fixace a naopak vyšší ceny s fixací na dva nebo tři roky. V tom se odráží jejich obava z toho, že by se ceny mohly v budoucnu ještě více zvyšovat a oni by tak tratili.
Může to být past
Z pohledu zákazníků to ale skrývá poměrně nepříjemnou past. Fixovat totiž na dnešních cenách zejména plyn, ale i elektřinu, se totiž může zásadně vymstít a nevyplatit. Pokud dnes uzavřete takovou smlouvu, znamená to, že budete vysoké ceny energií platit příští tři roky. Zatímco dosud jste za obě energie platili v součtu třeba 50 tisíc ročně, u nových cen už to může být klidně 150 tisíc i výše, pokud máte rodinný domek.
Ve skutečnosti se ale zřejmě opravdu nacházíme někde na vrcholu nebo v jeho blízkosti. Nelze si příliš představit, že by ceny elektřiny a plynu stoupaly dále. Naopak, pokles může být poměrně razantní. Pokud se Evropě podaří najít alternativní zdroje plynu z jiných zemí a navíc na kontinent přijde recese, a tedy nižší poptávka po energiích, můžeme vidět velmi rychlý propad.
Ten se však nebude týkat těch, kdo si energie dnes zafixují. Ti budou nadále platit oněch příkladových 150 tisíc. Bude to přitom pravděpodobně doprovázet ona recese a s ní spojená vyšší nezaměstnanost. Lidé mohou ztratit práci a dodavatel po nich přesto bude chtít horentní sumy. To může být situace, která je skutečně definitivně položí.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock
Proč nezvysovat, když to nese vysoké zisky a lehce získané peníze. Na to má vliv nekopententni vláda, která neví jak na to. Další vliv na chudobu má válka a Putin.
… ve všem s Vámi souhlasím, až na toho Putina. V roce 62 se Kennedy ve svém projevu nerozpakoval říci, že jestli Sovětský Svaz nestane rakety z Kuby nebude váhat použít atomové zbraně. Zeptejte se lidí, kterým je osmdesát let a už tu dobu vnímali, tak Vám řeknou, že nejblíže k válce jsme měli ve dvaašedesátým roce. Amerika by přijala Ukrajinu do NATO a nukleární rakety by měl Rus za humny. Tak dlouho tlačili na pilu a teď se nestačí divit co se to, děje… 🙄