Náročnou zimu jsme nakonec přečkali, byť počasí zatím není zrovna typicky jarní. To přitom jen prodlužuje negativní efekt, kdy našemu organismu schází vitamin D. Lidské tělo dokáže tuto látku samo generovat ze slunečního záření. V našich zeměpisných šířkách ho bohužel není tolik, aby zaručilo celoroční optimální hladinu. Bohužel tak pravidelně dochází k tomu, že se zásoby tohoto důležitého vitaminu přes podzim a zimu významně vyčerpají.
Hrozí nemoci a deformace kostí
Vitamin D patří k vůbec nejpotřebnějším látkám pro naše tělo. Hodně se mluví o tom, že podporuje správnou funkci imunitního systému, který organismus brání před nejrůznějšími virovými či bakteriálními infekcemi. Příliš se však nemluví o tom, že kvalitní imunita je podstatná i třeba v boji s rakovinou a dalšími vážnými chorobami. Tím však přínos tohoto vitaminu nekončí. Významně totiž ovlivňuje zdraví kostí, kloubů, svalů či zubů.
“Pokud máte nedostatek vitaminu D, může dojít až k tomu, že se vám zdeformují kosti. V případě dětí pak dochází ke křivici a u dospělých k osteomalacii,” uvádí odborný server britského zdravotnictví NHS.
Tak proč tedy lidé vitamin D jednoduše nedoplní? Inu, na jedné straně hraje roli neznalost a podcenění tohoto problému, na té druhé potom skutečnost, že rozpoznat deficit této látky v těle není zase tak jednoduché. Má totiž velkou setrvačnost a dlouho se tak nemusí projevit. Tělo sice určité signály vysílá, ale lidé jim často nevěnují zaslouženou pozornost.
Znamení, které hodně napoví
Podle lékařů však existují znamení, podle kterých můžete nedostatek vitaminu D rozpoznat. Jedním z nich je přetrvávající bolest v dolní části zad. Data pacientů ukazují, že na tento problém si stěžuje velké množství z těch, u kterých je následně určen deficit vitaminu D. Popisují ji jako mírnou tupou bolest. Většina lidí má tendenci ji bagatelizovat a nepřikládat žádný větší význam.
Lékaři však upozorňují, že může jít o první významnější varování, než se objeví závažnější příznaky. Mezi ty patří velká a bezdůvodná únava, viditelné padání vlasů, bolest svalů, špatná nálada až deprese, hůře se hojící zranění nebo častá nemocnost.
Pakliže na sobě takové symptomy pozorujete, měli byste si dojít k lékaři a nechat si změřit hladinu vitaminu D. Jeho doplnění nějakou dobu trvá a kromě doplňků stravy je vhodné zařadit také potraviny, které jsou na něj bohaté, jako například červené maso, tučné ryby, mléčné výrobky nebo vejce.
Foto: Shutterstock, zdroje: Patinent.info, National Library of Medicine