Život pádí obrovským tempem a člověk se ani nenaděje a je mu padesát let. Co dříve znamenalo kmetský věk, představuje dnes maximálně vstupenku do střední fáze života, která je ještě plná aktivit a zajímavých zážitků. Jde ale zároveň o příležitost k bilancování, ale i zhodnocení toho, co by se dalo dělat lépe.
Cílem každého člověka je pochopitelně dožít se požehnaného věku, aby si co možná nejdéle mohl užívat svou rodinu. To ale není možné zabezpečit pouhým přáním. Je třeba přiložit ruku k dílu a padesátka je vhodným milníkem, kdy udělat určité změny v životě, které dlouhověkost pomohou zajistit. Pochopitelně platí, že byste měli zůstávat pozitivní, mít dostatek pohybu, dopřávat si kvalitní spánek a žít aktivním způsobem života. Velkou roli však hraje také stravování. Čemu byste se měli vyhýbat a co naopak zařadit do jídelníčku?
Stopka pro zpracované potraviny
Pokud byste na něco měli po padesátce zcela zapomenout, jsou to nejrůznější zpracované potraviny, a to zejména takové, které prošly chemickou úpravou, případně nějakým typem konzervace. Taková jídla obsahují obrovské množství chemických látek, takzvaných “éček”, ale také soli a cukru, které v pokročilejším věku páchají velké škody v organismu. Po padesátce se významně podepisují na zvýšeném cholesterolu či vysokém krevním tlaku. S těmito potravinami také významně riskujete cukrovku.
Čemu se tedy konkrétně vyhýbat? Tabu by pro vás měli být uzeniny, polotovary, nejrůznější mražené potraviny, sušenky, bramborové lupínky nebo třeba ochucené jogurty. Zapomeňte rovněž na slazené nápoje.
A co tedy jíst? Z výše uvedeného vyplývá, že byste se měli zaměřit na čerstvost potravin. Nevadí, pokud si tu a tam dáte něco tučnějšího, ale dbejte na kvalitu původu. V případě, že máte na něco chuť třeba večer u televize, sáhněte po oříšcích.
Vhodný model stravování
Obecně byste po padesátce měli pomalu ustupovat od živočišné stravy a více zařazovat tu rostlinnou. Dbejte na to, aby váš jídelníček byl plný ovoce, zeleniny, ořechů, luštěnin nebo semínek.
Skvělá je v tomto ohledu středomořská strava, ve které najdeme kromě výše uvedeného také důraz na ryby, vejce či olivový olej. Občas si můžete dopřát i červené maso a nemusíte se zdráhat ani červeného vína, byť pochopitelně s mírou.
Středomořská strava je vynikajícím způsobem, jak udržet kardiovaskulární systém ve zdraví a zároveň podpořit fungování mozku až do pokročilého věku.
Foto: Shutterstock
Mimochodem co je s touto stránkou a propagandou katolické víry??!! Většina stejně Velikonoce bude vnímat jako příležitost k volnu. 😂😊😎
Když člověk jedl celý život nezdravě, tak těžko po 50 letech začne. Znám z první ruky, můj otec a já jdu v jeho šlépějích, pořád si říkám, kdy začneš, ale ono to nezdravé je prostě mnohem chutnější. Vždy když zkusím něco zdravého, tak se šklebím od ucha k uchu. Moc to nejde.
Pokud vám to zjevně neškodí, tak proč to měnit – každému svědčí něco jiného a těžko říct, co je pro někoho nezdravé. Vytahují tady třeba v jednom kuse maso a mléko jako nezdravé jídlo a já to jím celý život a zdravá jsem. Jaký má smysl lidi pořád jen něčím děsit – vždyť ten stres je potom horší, než to nezdravé jídlo. Pořád tady operují milníkem 50 let – a máme povinně makat do 65, takže do tohoto věku jsme přece zdraví a všeho schopní, ne? Kdybych se měla řídit jejich radami, tak se šklebím nonstop – a nemyslím si,… Číst vice »
Trhněte si nohou s tím věčným vyhrožováním!
Jestlipak víte, že nejhorší smrt je z vyděšení?
Ty budeš chudak premudrely,vsak nečitaj a daj si klobasu
Si piš, já jsem velmi přemoudřelý chytrák a díky tomu taky zdravý. Klobásy nežeru – ty nechám tobě 😛 evidentně ti zdravá strava poškozuje mozek, čumáčku.
Iris je nejlepší😀👍 bez ironie👍💪