Zadělat na kynuté těsto tak, aby se povedlo, není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Občas se nepovede ani velmi zkušené kuchařce, zvlášť, když ho nepřipravuje každý den. Čeho se vyvarovat a jak připravit skvělé kynuté těsto?
Čerstvé nebo sušené droždí?
Otázka, kterou si musíte položit předtím, než se dáte do přípravy. Budete pracovat s čerstvým, nebo sušeným droždím? Obojí má své pro a proti. Čerstvé droždí je skvělé, ale aby fungovalo, je nutné ho správně skladovat. Mělo by být v lednici a také je potřeba ho co nejdřív spotřebovat. Pak bude fungovat tak, jak má. Na druhé straně sušené droždí by mělo také bez problémů vykynout, a navíc dlouho vydrží. Stačí ho jen rozmíchat do mouky, tím ušetříte si čas na čekání, zda vzejde kvásek.
Jak na kvásek
Rozdrobte droždí do hrnečku, nasypte cukr, vše promíchejte. Pak přidejte lžíci mouky a nalijte 1 dl mléka. Lehce promíchejte a nechte několik minut být. Po 10 minutách by měl vzejít kvásek.
Pozor na teplotu surovin
Když těsto připravujete, je pro úspěch nezbytné hlídat si teplotu surovin. Měla by být u všech ingrediencí podobná, a to mezi 25 a 35 stupni. Smíchejte mouku s cukrem a solí. V jiné misce rozšlehejte vajíčka ve vlažném mléku. Pak přidejte rozpuštěné máslo. K mouce přidejte kvásek, zalijte mlékem a vše promíchejte, aby vzniklo těsto.
Kynutí
Nakonec nechte zpracované těsto vykynout. Povrch těsta lehce zasypte moukou, mísu zakryjte utěrku a dejte ji do tepla. Doba kynutí záleží na hustotě těsta. Řidší těsta potřebují kratší dobu než hutná, která můžeme nechat kynout i déle než hodinu. Těsto po vykynutí upravte do požadovaného tvaru. Těsně před vložením do trouby ho můžete potřít rozšlehaným vejcem. Předehřejte troubu na 200 stupňů, po 15 minutách snižte teplotu a zvolna pečte. Doba pečení závisí na typu těsta a velikosti pečiva, ale bývá obvykle kolem 45 minut.
Foto: Shutterstock