Lidé přišli na to, jak si doma vyrobit levný plyn. Už za něj nemusí platit hroznou cenu

Domácnosti jsou dnes pod velkým tlakem neustále se zvyšujících cen energií. Dominantně jde o elektřinu a plyn. Zatímco v případě elektřiny jsou možnosti řešení vlastní výroby poměrně známá a v případě domácností souvisejí zejména s instalací solárních panelů, jež v současné době probíhá v nevídané míře, pokud jde o plyn, tam to zdánlivě vypadá, že si člověk těžko může pomoci sám.

Velmi zajímavá alternativa

Tak tomu ale není. Ve skutečnosti existuje poměrně dostupné zařízení, s pomocí kterého si můžete plyn sami vyrábět doma. Stojí přitom jen několik desítek tisíc korun a jmenuje se domácí bioplynová stanice.

Bioplyn je dnes často skloňovaným pojmem. Nejde o nic jiného než o plyn, který je produkován při rozkladu organického materiálu, k němuž se nedostává vzduch. Primární složkou vzniklého bioplynu je přitom metan, který je svými vlastnostmi prakticky shodný se zemním plynem, který k nám dnes proudí trubkami a který je následně spalován v plynových kotlích.

Často se o bioplynu mluví jako o technologii budoucnosti, protože umožňuje využití biologických odpadních materiálů, jako je například kravský hnůj nebo slupky od brambor. Tento plyn je ke všemu šetrný k životnímu prostředí.

Bioplynová stanice se skládá z nádrže bez přístupu vzduchu, kam vkládáte bioodpad, ať už z kuchyně nebo od hospodářských zvířat. Jakmile dojde k rozkladu odpadu, produkuje se bioplyn, jenž se očistí a přechází di plynové nádrže, odkud je možné ho využívat jako běžný zemní plyn a třeba s ním topit.

Foto: Shutterstock

Řešení pro domácnosti

A jaké jsou předpoklad k vybudování takové stanice? Pochopitelně je třeba mít potřebný prostor a optimálně také disponovat biologickým odpadem, který můžete takto zpracovat. Určitou nevýhodou je skutečnost, že stanice pro svůj chod potřebuje teplotu alespoň 17 stupňů. Buď tedy může fungovat jen sezónně, případně je třeba ji umístit na teplejší místo. Naopak velkou výhodou je to, že k provozu prakticky nepotřebuje elektrickou energii.

Domácí bioplynové stanice mohou mít různá řešení a využití. Pro ty menší je třeba počítat s investicí několika desítek tisíc korun. Zajímavé je třeba propojení s toaletou, které zajistí automatické zásobování biologickým odpadem. Získat tak můžete například plyn potřebný k vaření.

Dá se očekávat, že využívání této v zásadě velmi jednoduché, přesto však pokrokové technologie, bude v příštích letech na vzestupu. Mohou vznikat nejrůznější předpřipravená řešení pro domácnosti, která se budou instalovat jako dnes solární panely. Už teď se ale můžete poradit s odborníkem, jaká forma bioplynky by pro vás měla smysl.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
2 let

Mně se ten nápad moc líbí. Vše, co vede k mojí nezávislosti, je dobrý. Na tuto zimu kupuji kempingový vařič a PB láhve. Této odporné vládě nevěřím už nic.

Jan
Jan
2 let
Reply to  Radek

A Babišovi s pěti ministry zdravotnictví za jeden rok a Hamáčkovým vězením pro celou republiku na dva roky jste věřil?

Nebo panu “kdo z vás to má”, který z ČR udělal montovnu s otroky, tomu jste věřil?

Nebo snad japonci, který si nechal opravit “vanu”?

Last edited 2 let by Jan
Demokracie
Demokracie
2 let

Milionové investice a následný schvalovací proces nebereš vůbec v úvahu.
Ty jsi debil vavrenko. Opravdový debil

Martin
Martin
2 let

Prosím Vás ti lidi nejsou až tak hloupí 😀😀😀Co článek to perla ,vždycky dobře pobavíte ,na to že nevím kde jste se mi vzali na googlu ale pro pobavení budu Vaším čtenářem