Lidé se pořád nepoučili a spotřebiče zapojují do rozdvojky na prodlužovačce. Je to obrovská chyba

Když doma dojdou zásuvky, pořídíme si rozdvojky nebo prodlužovačky, které nabízejí hned několik dalších možností, kam elektronické spotřebiče zapojit. Bohužel si však často neuvědomíme, že to sebou nese i jistá rizika.

Moc spotřebičů na jednu zásuvku?

Týká se to hlavně kuchyní a koupelen, dneska už včas můžeme na nedostatek zásuvek trpět i v ložnici či obýváku – když potřebujete zapojit televizi, lampičky, nabíječky na telefon či tablet a pak třeba ještě vysavač, už vám počet zásuvek rozhodně nevystačí.

A tak sáhneme po rozdvojce nebo po prodlužovačce a hned máme vystaráno.

Pozor však na to, abychom si nezadělali na pořádný malér, v nejhorším případě i na požár.

Nepřetěžujte zásuvku

Měli byste však vždy myslet na to, abyste tu „originální“ zásuvku, do které zapojujete prodlužovačku, nepřetížili. Rozhodně totiž není stavěná na to, aby přes ní proudila elektřina hned do několika spotřebičů. Obvykle to nemusí být problém, ale když se v jedné prodlužovačce sejdou náročnější spotřebiče, může to způsobit přinejmenším vypadlé pojistky.

Přetížená zásuvka však může stát i za vážnější problémy, a tou nejhorší variantou je vznik požáru.

Pozor byste si měli dávat také na těžko dostupné zásuvky, třeba ty schované za nábytkem – pokud se v nich začne usazovat prach, stačí pak jen drobná jiskra a všechno chytne plamenem.

Foto: Shutterstock

Na co si dávat pozor

Náročné spotřebiče by měly mít vždy vlastní zásuvku – mluvíme například o lednicích, pračkách, sušičkách a podobně. Do samostatné zásuvky byste měli zapojovat také například fén, vyplatí se to i u varné konvice.

Pokud už do domácnosti pořizujete prodlužovačky či rozdvojky, měli byste investovat do kvalitních kousků, které se například v případě, že jsou přetížené, samy vypnou nebo vás varují.

Ty spotřebiče, které to umožňují, byste například při odchodu z domu měli úplně odpojit ze sítě, čímž minimalizujete riziko, že se něco stane ve vaší nepřítomnosti.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyněk
Zbyněk
10 měsíců

Pamatuju doby, kdy šroubky v zásuvkách byly mosazné, kontakty fosforbronzové a jištěné byly 10A pojistkou. Dnes jsou kontakty z niklované oceli, šrouby jakbysmet, a celé se to jistí 16A jističem. Totéž platí pro zástrčky. Rychlovarná konvice tak zásuvku během chvilky ohřeje na 40 st jak nic.