Lidé si za miliony kupují bezcenné byty. Jejich životnost končí, ale raději se o tom nemluví

V České republice stále platí, že je mnohem lepší bydlet ve svém než v nájmu. Jakkoliv se tento názor začíná postupem času a také vlivem okolností měnit, bude zřejmě trvat ještě hodně dlouho, než bude definitivně překonán a nájemní bydlení bude bráno jako rovnocenné. Ostatně, tak je tomu i v západních zemích.

Jak dlouho vydrží?

Lidé si přitom nákupem bytu mohou zadělat na nepříjemné problémy. Ačkoliv se stále staví nové bydlení, většinou se obchoduje se staršími byty. A ty se mohou stát časovanou bombou, jak upozorňuje ekonom Vladimír Bruna ve svém komentáři pro server idnes.cz.

Je s podivem, jak málo se o této problematice mluví. Avšak panelové domy byly konstruovány s životností 40 let, přičemž některé z nich už přesluhují a další jsou v poslední fázi své obyvatelnosti. Nějakou dobu sice bude možné je udržovat za cenu velmi drahých oprav, avšak není vyloučeno, že jednoho dne může dojít k jejich stržení.

Lidé, kteří si teď takový byt v panelovém domě pořídí za mnoho milionů korun, mohou být za pár let nepříjemně překvapeni. Jejich investice může být do značné míry znehodnocena. Ať už tím, že si dům bude žádat drahé opravy, na které společenství vlastníků jednotek nebude mít peníze, nebo tím, že bude nutné přistoupit k demolici.

Foto: Shutterstock

Nájem je bezstarostný

Je třeba si říct, že dotyčný v takovém případě nedostane žádnou náhradu. Dům mu patří spolu s dalšími vlastníky bytů. Musí se tak o něj starat, a pokud to již není možné, je to jeho problém. Něco však přeci jen zbyde. A to podíl na pozemku. Je ale otázkou, zda společenství dokáže najít dostatek sil a peněž, aby si na něm případně postavilo nový dům.

Zatím se to příliš neřeší, avšak vlastnictví nemovitosti s sebou vždy nese řadu povinností, závazků a problémů. Ty mohou být dlouho poměrně malé a v podstatě srovnatelné s nájemním bydlením. Ale skutečně chcete řešit zásadní nedostatky domu, ve kterém máte byt?

Například v Německu už to lidé z velké části pochopili. Vědí, že peníze mohou investovat lépe než do vlastní nemovitosti a tu si raději pronajmou. Veškerá rizika nese její majitel a oni pouze platí nájem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlapu
Vlapu
2 let

Za třicet let z paneláků postavených za socialismu vládní a majetnické hyeny rejžujou prachy.Ty paneláky tady budou i po konci lidské civilizace,která končí.Jediné paneláky se zbouraly po cikorkách.😂🤣😂

Xavier
Xavier
2 let
Reply to  Vlapu

Z těch paneláků rejžují lidé, kteří je za sociku dostali jako podnikový byt a po revoluci je odkoupili za pár korun. Pak stačilo zdědit byt po babičce a hned byl jeden k pronájmu. Co je na tom špatně?

Všude to nefunguje jako v kauze OKD. Tam bylo vidět jak chytří a schopní jsou voliči některých stran, vždy spousta keců a pak jsou s holým zadkem.

Karlos
Karlos
2 let

Aneb jak nenásilnou formou vnutit lidem myšlenku že osobní vlastnictví je vlastně špatné a přežitek. A že se vlastně budou mít líp když vlastnit nic nebudou……

Marcel
Marcel
2 let

Pan ekonom vladimir bruna by se mel vyjadrovat k necemu cemu rozumi a autor nepublikovat takovyto nesmysl. Panelaky vydrzi v pohode 100let kdyz je delana prubezna udrzba a vymena dilu kratkodobe zivotnosti. Ale pan ekonom by radsi vase penizky ktere nevrazite do nakupu panelako rho bytu zhodnotil samozrejme za tucnou provizi ale nemuze to takhle okate napsat tak to zabali do takoveho clankoveho nesmyslu.

Jan
Jan
2 let

První panelák byl postaven 50 letech ve Zlíně. Dodnes stojí,bývají v něm lidé a žádnou větší opravu nepotřeboval. Stupačky,okna zateplení střecha, to jsou běžné opravy. A to je starý více než 70 let. Podle řady odborníků, paneláky budou stát ještě za 100 let a možná. I déle. Nikdo zatím nevymyslel lacinější a rychlejší výstavbu domů. Kdyby si developeri uvědomili výhody a nechali architekty vymyslet smysluplný panelák z dnešních materiálů mohli by lacino stavět celé čtvrti.

JirkaJJ
JirkaJJ
2 let

A co jiného mám udělat s vydělanými penězmi? Rozfofrovat to na dovolené a na vánoční dárky? Nákup nemovitosti je jeden ze způsobů jak se zabezpečit na stáří – i kdyby její cena klesla, tak máte alespoň kde bydlet. Na důchod nevěřím. Spoření na důchod požere inflace. Investiční fondy teď také požere inflace a nová válečná daň. (Různé fondy investují právě do akcií bank a ČEZu, kterým chce vláda znárodnit zisky a tím pádem uz teď jde cena jejich akcií dolů…)

Adam
Adam
2 let
Reply to  JirkaJJ

To je dopad pohledu řady politiků, kteří neumožňují výhodné spoření běžným občanů (viz DE) a každému vnucují svojí vizi světa o lidech-odbornících na vše, kteří přijdou z práce a věnují se akciím. Vlastní bydlení by mělo být jasná cesta, kterou se dnes vydává i Německo. Naopak bychom v ČR měli odstranit daňové zvýhodnění hypoték i na investiční nemovitosti a upřednostnit prodeje nemovitostí na vlastní bydlení, regulovat nájmy atd., viz Západ (Hamburg, Kolín nad Rýnem, Kalifornie atd. přímo regulují nájmy, Nizozemsko umožňuje prodej nemovitosti pouze pro vlastní bydlení, Kanada už mnoho let násobně zdaňuje spekulativní nemovitosti atd.)

Karel
Karel
2 let

Názor na tento článek nelze shrnout do jednoho komentáře, je to spíše na mnohahodinovou debatu odborníků. Nicméně autor článku napsal neuvěřitelně subjektivní práci na úrovni žáka základní školy. Proč v článku chybí názory statiků, stavebních inženýrů apod.? Jaký je rozdíl, jestli koupím byt v panelovém domě nebo dům s narušenou statikou? Řada SVJ se o domy stará a ty domy se nechystají spadnout, pokud do nich nebude dlouhá léta zatékat (to železo ani beton nemusí). Asi tedy bude rozdíl mezi zatepleným a udržovaným domem v Praze a domem bez oken, bez vytápění, do kterého zatéká a v zimě zamrzá, kdesi… Číst vice »

Filip
Filip
2 let

V západní Evropě je hlavně vlastnictví nemovitosti ve městech velmi zdaněno. Stejně tak vlastnictví auta. Proto je lepší pronájem. Tady je vlastní bydlení alespoň nějaká záruka že budu mít na stará kolena kde bydlet a limitovaná životnost paneláku je řešitelný problém, jen se musí řešit včas.

Adam
Adam
2 let
Reply to  Filip

Nevím, jak v celé západní Evropě, ale v Německu většina mých přátel žije v nájmu ve městě a ještě bokem platí hypotéku na tzv. víkendový dům, což je běžný rodinný dům s plochou 120-180m^2 v okolných obcí, kam jdou žít právě na stará kolena. Německá efektivita nepobírá dlouhé cestování do práce. Hamburg atd. mají regulované nájmy, východní Německo má spíše regulovaný růst nájmů. Navíc Německo nyní podporuje vlastní bydlení (viz jejich analýza poukazující na ohrožení jejich ekonomiky velkým množství nájemného bydlení), vytvořilo zvýhodněné hypotéky a v rámci podmínek developerům už nařizuje, kolik % bytové plochy má být vlastní a kolik… Číst vice »

rusija . Havel
rusija . Havel
2 let

Prijemne si zatopim a zaplatim pokutu v kapitalismu

Jan
Jan
2 let
Reply to  rusija . Havel

Lepší než u vás v rusku, tady si aspoň zatopíte 😀

Adam
Adam
2 let

1) Nájmy v DE zvládne zaplatit i důchodce a zbyde mu na jídlo, léky atd. V podmínkách ČR je toto velký problém. 2) Nájmy v DE státních a obecných bytů jsou hlubokou pod tržní hodnotou a stát vlastní významný podíl, tedy trh je relativně předvídatelný. Opět, to u nás neplatí. 3) Velká část DE má přímou regulaci nájmu, zbytek nepřímou (regulace růst nájmů atd. pro všechny typy nájmů atd.). V ČR je pouze regulace růstu nájmů, které mají prakticky dopad jen u nájmů na dobu neomezenou a to ten růst je ještě hodně vysoký (20% za 3 roky) 4) Většina… Číst vice »

Martin Provinský
Martin Provinský
2 let

Pokud do paneláku nezatéka , tak tu bude stát stovky let. Se stačí podívat na paneláky v Pripjati o které se nikdo nestará přes 30 let a furt stojí. Při rozumné údržbě, ty byty naše děti ještě užijou.

Vledimir
Vledimir
2 let

Kdyz uz strasite lidi, meli byste uvest prave duvody starnuti panelovych domu. Jinak to vnimam jako marketingovy trik lidi, kteri by je radi skupovali pod cenou. Typicky Cesky trzni folklor.

Xavier
Xavier
2 let
Reply to  Vledimir

Vy máte problém s chápáním psaného slova v češtině?