Druhy olejů bychom mohli počítat v desítkách. Ve většině českých domácnostech jich najdete jen pár. Přesto lidé chybují při jejich používání. Někdy ohrozí jen chuť pokrmu, jindy dokonce zdraví.
Oleje v kuchyních a koupelnách
Řepkový, olivový a slunečnicový olej jistě najdete na policích v kuchyních a domníváte se, že máte v jejich použitích jasno. Další oleje najdete určitě v koupelně a používáte je při péči o pleť nebo k různým masážím. Seznamte se s jejich vlastnostmi a používejte je správně.
Oxidační a tepelná stabilita oleje
Tepelná stabilita určuje bod (teplotu) při které se začíná olej přepalovat. Ztrácí vlastnosti a v krajním případě může jeho konzumace ohrozit zdraví. Například pro smažené řízky je dobré sáhnout po kokosovém oleji, ale pro salátový dresink se hodí panenský olivový olej.
V některých olejích dokonce nenajdete cholesterol, ale pozor na obsah nasycených mastných kyselin.
Na slunečnicovém oleji restujte
Slunečnicový olej je běžným olejem, který jistě používáte při vaření i pečení. Je vyhledávaný pro neutrální chuť. Má tepelnou stabilitu do 180 °C což není ideální teplotou pro smažení. Je vhodný do pečených pokrmů nebo pro rychlé a krátké restování.
Smažení na kokosovém a avokádovém oleji
Málo tuku obsahují oleje avokádové, mandlové nebo kokosové. Do domácnosti je vhodné pořídit si zejména kokosový olej. Má vysokou tepelnou stabilitu, bodu varu dosahuje až při 232 °C. Proto je vhodný na dlouhé smažení. Určitě po něm sáhnete i při péči o pleť.
Saláty s olivovým olejem
Do studených omáček a salátových dresinků se hodí nejlépe panenský olivový olej. Určitě jej ale nepoužívejte k vaření nebo pečení. Má nízkou tepelnou stabilitu a zároveň poměrně výraznou chuť, která se neslučuje například s pečenými dezerty.
Jak vybírat oleje
Při nákupu oleje sledujte nejen složení, ale i tepelnou stabilitu oleje. Ta vám napoví, jestli můžete olej používat i pro tepelnou úpravu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Reader´sDigest.com