Dřez plný mastnoty, fleků a usazenin. Zanesené sítko od odpadu a vy se chystáte umývat nádobí. Co uděláte nejdříve? Vyčistíte dřez. Škoda jen, že podobnou péči nevěnujete myčce na nádobí. Pravidelná péče o myčku znamená dokonale čisté nádobí.
Nepříjemný zápach z myčky
Dnes už nepostradatelný pomocník, myčka nádobí, našla své místo ve většině domácností. V některých rodinách se mycí cyklus spouští i vícekrát za den, tím se v myčce hromadí zbytky jídla a mastnoty. Je jen krůček k tomu, aby myčka začala plesnivět a nepříjemně zapáchat. Myčce je zapotřebí věnovat náležitou péči, prodloužíte její životnost a odměnou vám bude čisté nádobí.
Čištění myčky domácími prostředky
Na čištění myčky se dá zakoupit hned několik chemických přípravků, vystačíte si ale i s prostředky domácími a ekologickými. Pravidelným čištěním předejdete tomu, aby se v myčce tvořily bakterie. Odstraňovat zaschlý tuk a zbytky jídla byste měli minimálně jednou v měsíci. Nejprve odstraňte pohyblivé části a opláchněte je vodou, vyčistěte filtr a těsnění. Následně vydrhněte kartáčem vnitřní prostor myčky.
Čištění kyselinou citronovou
Kyselina citrónová dobře odmašťuje a můžete ji použít na čištění myčky nádobí. Smíchejte kyselinu citrónovou s vodou v poměru 1:2. Směs naneste na vnitřní povrchy myčky a nechejte působit 15 minut. Následně spusťte krátký mycí program.
Čištění jedlou sodou
Jedlou sodou můžete vnitřek myčky vyčistit s pomocí houbičky nebo mycího programu. Stačí jedlou sodu nasypat do zásobníku a spustit mycí program. Jedlá soda má osvěžující vlastnosti a neutralizuje nepříjemné zápachy.
Čištění octem
Kvalitně umyté nádobí je ohroženo usazenou mastnotou v myčce. Na mastnotu dobře zabírá ocet. Smíchejte půl litru vody a 3 lžíce octa. S pomocí rozprašovače směs nastříkejte dovnitř myčky. Nechejte hodinu působit a následně zapněte mycí program s jedlou sodou v zásobníku.
Foto: Shutterstock