Zima je v plném proudu a hladina vitaminu D se u lidí v našich geografických podmínkách prudce snižuje. Je to dáno především nedostatkem slunečního záření a krátkými dny. Právě v těchto měsících bychom přitom vitamin D potřebovali nejvíce, protože čelíme nejrůznějším infekcím a potřebujeme, aby náš imunitní systém fungoval na maximum. Bohužel je spíše opak pravdou.
Zvláštní znamení v zádech
Podle lékařů a odborníků na výživu je proto v zimních měsících nutné získávat vitamin D ze stravy. Nejde přitom jen o správnou funkci imunitního systému, ale také o zdravé kosti, zuby a svaly. Za to vše odpovídá vyvážená hladina této látky v těle. “Nedostatek vitaminu D může vést k deformaci kostí, jako je křivice u dětí, a bolesti kostí v důsledku osteomalacie u dospělých,” uvádí stránky britského zdravotnického systému NHS.
Nedostatek vitaminu D je přitom poměrně obtížné rozpoznat, jakkoliv lidské tělo určité signály vysílá. Mnozí lidé jim ale nevěnují zaslouženou pozornost a problém se tak dále prohlubuje.
Jedno ze znamení se týká dolní části zad. Jak uvádí NHS, velmi často si lidé stěžují na bolest v dolní části zad. Obvykle jde o mírnou tupou bolest, kterou však mnozí ignorují, případně ji přisuzují něčemu jinému.
Další příznaky nedostatku vitaminu D
Pochopitelně nejde o jediný příznak toho, že vám tato látka v těle schází. V případě, že vás budou trápit i některé další z uvedeného seznamu, je na čase navštívit lékaře a nechat si vyšetřit hladinu vitaminu D.
- Velká únava.
- Ztráta vlasů.
- Bolest svalů.
- Deprese nebo špatná nálada.
- Špatně se hojící rány po operaci, infekci nebo zranění.
- Častější onemocnění než normálně.
Zdroje vitaminu D
V zimních měsících je vhodné upravit jídelníček právě podle předpokladu, že nebudete mít dostatek vitaminu D ze slunečního záření. Naštěstí existují potraviny, které jsou na něj bohaté a jejich dlouhodobou konzumací ho můžete doplňovat.
- Tučné ryby – tuňák, losos, makrela.
- Červené maso.
- Játra.
- Vejce.
- Mléčné produkty.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Express