Vypadají jako štít, mají hnědou nebo zelenou barvu a zapáchají hned, co se jich dotknete. Zápach je o to intenzivnější, když dojde k zašlápnutí brouka. Ploštice jsou nepříjemným společníkem domácností a zahrad, zjistěte, jak se ploštic zbavit.
Dostaňte ploštice ze zahrádky
Ploštice mají rády teplo kompostu a tlejících zbytků dřeva. Udržujte zahrádku čistou, bez zahnívajících zbytků dřeva, uklízejte v okolí kompostéru. Hrabejte odumřelé listy, nenechávejte v zahradě opadané větve příliš dlouho. Mezi rostlinami pravidelně plejte. Ploštice se budou držet dál od vaší zahrádky a od vašich výpěstků, bude menší riziko, že se vám nastěhují dovnitř obydlí.
Vysaďte rostliny proti plošticím
Ploštice poměrně snadno odradíte rostlinami, které jim nevoní. Proti smradlavým plošticím zaútočte stejnou zbraní. Zápachem. Vysaďte na zahrádce česnek, levanduli, tymián nebo chryzantému. Ze zeleniny vsaďte na ředkvičky, ty také dokáží ploštice odradit.
Trojským koněm je francouzský měsíček, pohanka a třezalka. Rostliny přitahují parazitické vosy. Ty kladou vajíčka do vajíček ploštic. Vosy jsou menšího vzrůstu a člověka naobtěžují tak, jako klasická vosa.
Postřik na rostliny
Rostliny můžete od ploštic ochránit domácími postřiky. Účinný je česnekový sprej. Ten se vyrábí z pěti až šesti stroužků česneku povařených ve 4 l vody. Česnek musí být prolisovaný. Směs se povaří, nechá vychladnout a scedí. Rozprašovačem se stříká přímo na rostliny.
Pro ochranu rostlin můžete použít tekuté mýdlo. Postřik vyrobíte z pěti lžic tekutého mýdla smíchaného se 4 l vody. Postřik kytkám neublíží, ale odradí ploštice.
Hmyzí lapač v předsíni
Do předsíně nebo na terasu umístěte plochou nádobu s mýdlovou vodou. Nad nádobu dejte světlo a nechejte hmyz ať se polapí do mýdlové vody. Ploštice spadnou do připravené pasti a domácnost bude zase čistá.
Foto: Shutterstock