Současná krize je stále velmi odlišná od těch, které jsme byli zvyklí zažívat dříve. V některých ohledech, zejména pak navyšování cen, je zcela jistě nejkrušnější ze všech. Na druhou stranu je tu i jistá anomálie, kterou představuje stále velmi přehřátý trh práce. Namísto toho, aby lidé přicházeli o práci, se jich naopak stále nedostává.
Velmi nadstandardní výdělek
Tato situace se přitom nijak zvlášť nemění. Naopak, poslední data ukázala, že Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Po očištění nejrůznějších vlivů dosahuje 2,2 %. Toto číslo vyjadřuje jediné: práci má každý, kdo o ni stojí.
Podrobnější zkoumání potom odhaluje i další souvislosti. Na takto přehřátém trhu práce se pochopitelně lépe vyjednává vyšší mzda. Kdo se dnes na lepší ohodnocení ve stávajícím zaměstnání nezeptá, dělá velkou chybu. Firmy jsou ke zvyšování mezd doslova nuceny, a to zejména pokud jde o nábor nových pracovníků.
Ukazuje to například obchodní řetězec Lidl. Ten svým prodavačkám dává vydělat už více než třicet tisíc korun za měsíc hrubého. To už jsou na této pozici zajímavé peníze. A podle všeho výdělky ještě porostou, protože lidí se nedostává.
Velkou diskuzi teď na Twitteru rozvířila Markéta Brzobohatá, která publikovala příspěvek, na kterém je reklamní tabule lákající na pozici vedoucí směny v Lidlu. Nabízí nástupní mzdu ve výši 36 100 korun, která se po třech letech automaticky zvýší na 39 100 korun. Velkým lákadlem je také 30 dní dovolené. To je šest týdnů, zákonem dané jsou pouze čtyři týdny.
Nadřou se?
“Tak stojím frontu u Lidlu, než otevřou. A ejhle, co vidím. Přemýšlím, jestli tohle po více než 5 letech na Úřadu práce mám,” komentovala Markéta Brzobohatá, která dodává, že si nemyslí, že by měla méně práce a naopak má větší odpovědnost.
V diskuzi se potom lidé vyjadřují nejrůznějším způsobem. Podle některých už je to dnes naprosto standardní ohodnocení. Navíc poukazují na skutečnost, že prodavačky v obchodech se docela dost nadřou.
Pravdou také je, že do obchodních řetězců dnes chodí pracovat nejrůznější lidé. Nechybějí například vysokoškoláci, kteří vystudovali různé humanitní obory, ale na trhu práce zjistili, že své vzdělání mohou uplatnit jen za velmi nízkou mzdu, a tak raději volí nekvalifikovanou práci za slušné ohodnocení.
Foto: Shutterstock
A co je na tom špatného , že někde konečně trochu normálně platí.
Ty dřou jak mezci zasloužený peníze
No já bych to nechtěl dělat obdivuji všechny prodavačky a když se to někomu zda ze mají hodně ať si to vyzkouší a myslím že za 3 dny bude mluvit jinak
Vážená redaktorko, u Lidla bych nedělal ani za 100.000,- čistého, je zvláštní, že za tak úžasné peníze,jak píšete, je tam tak obrovská fluktuace 😂 asi to za tu dřinu nestojí.
Já dovolenou v podstatě nemám – pokud tak nazvu volno, které si udělím, tak určitě není placené 😀
Lhát se prostě v Čechách vyplácí. Já mám u kapitalisty čtyři týdny tj. dvacet dní
Cha cha penize dělat v lidlu to není práce ale roboticka otrocina pokladní nejsou pokladní ale roboti ze sluchátky a personal lítají jak sulini po prodejně takže výsměch
30000 hrubého není dnes nic extra teda…
Utano nejsi nějaká náročná
Přesně tak.A tu práci si může zkusit každý.Zadna sranda to není.
Souhlasím… 30k je podle mě dneska důstojné minimum… Já osobně bych už pod 30k čistého dnes nešel….Na to mám už dost let odpracováno.
Ten háček asi pochopíte, až tam nastoupíte. Ať paní řekne, jaké ohodnocení nabízí zaměstnavatelé na úřadu práce uchazečům. 17000 hrubého a někdy i míň.