Dávno pryč jsou doby, kdy mohla být práce prodavače či prodavačky vnímána jako něco podřadného, co si nezaslouží většího ohodnocení. Pravdou je, že třeba v devadesátých letech se adorovaly kancelářské profese, kde se dalo vydělat nejvíce peněz. Tyto doby jsou ale pryč a větší odměny se vrací tam, kde si je lidé skutečně zaslouží.
Vysoké výplaty
Ačkoliv neustále slýcháme řeči o tom, že práce prodavaček jednou definitivně zanikne, protože je nahradí roboti a samoobslužné pokladny, ve skutečnosti jich je potřeba stále více spolu s tím, jak roste konzum ve společnosti. Naopak, je jich velký nedostatek a obchodní řetězce je začínají vyvažovat málem zlatem.
Některé se zdráhaly na těchto pozicích přidávat, ale budiž řečeno k dobru Lidlu, že ten své zaměstnance vždy dokázal ohodnotit nad tržním standardem. A dále v tom pokračuje. Kdekdo se v současné době pozastavuje nad tím, kolik si za kasou nebo doplňováním zboží může člověk vydělat. Je to už docela balík.
Prodavačky v Lidlu v Praze mají nástupní plat kolem 35 tisíc korun, skladníci pak ještě vyšší. Postupně se jim přitom automaticky navyšuje, což je příjemné. Samozřejmostí jsou nejrůznější benefity a také nadstandardní doba dovolené.
Neustálé výpovědi
Málo se ale ví, že navzdory tomu všemu je v Lidlu obrovská míra výpovědí a fluktuace. Neustále jsou potřeba noví lidé, protože ti původní odcházejí. “Neexistuje větší iluze, než že práce na pobočkách Lidlu je pohoda. A je úplně jedno, jestli jste prodavač/pokladní, vedoucí směny nebo vedoucí prodejny. Na pozicích jsou obrovské fluktuace, málokdo to vydrží víc než pár let,” uvedl na Twitteru uživatel Jie s velkým vhledem do situace.
Důvodem je skutečnost, že tato práce je skutečně náročná. Zatímco jinde máte alespoň nějakou možnost si ulevit, tady se celý den nezastavíte a navíc musíte pracovat na směny. Samozřejmostí je dodržování přísných předpisů. Potom vlastně není divu, že je zapotřebí takových platů.
Foto: Shutterstock
Pane Karle, píčovina to není. Ty prodavačky se tam opravdu nezastaví. Když sedí na kase a opadne fronta tak musí jít doplňovat zboží. Když se tvoří fronty musí opět jít na kasu. A tak to běží celou směnu sem tam. Lítají tam jak motorové myši. To se dá vydržet dva tři roky a pak je člověk vyždímanej jak hadr na podlahu.
Tam musí dělat všechno od A po Z
Ani ne. U volicu nekterych stran tohle nastartuje novou vlnu nenavisti a o to jde.