Lidský papilomavirus je v současné době velmi diskutovaný. Právě on je totiž příčinou rakoviny děložního čípku. Touto nemocí ročně onemocní tisíce dívek a žen. Nevyhýbá se ani velmi mladým dívkám a často je příčinou komplikací s otěhotněním v dalších letech – po vyléčení rakoviny. V České republice je možné se proti papilomaviru očkovat. Jenže právě na tyto vakcíny se množí velmi rozporuplné názory. Očkovat, nebo neočkovat?
Co vyvolává rakovinu děložního čípku?
Lidských papilomavirů (krátce HPV) existuje více než 100 typů. Každý z nich přitom působí problémy v jiných místech lidského těla. Více než 40 druhů papilomavirů napadá oblast genitálií. Papilomaviry se šíří především pohlavním stykem a nakažený nemusí vůbec vědět, že je přenáší. Riziku se proto vystavuje úplně každý, kdo má pohlavní styk, a to dokonce i mladé slečny, které jej absolvují poprvé. Nakazit se ale můžete i pouhým dotekem infikované kůže!
Některé papilomaviry vyvolávají změny buněk, které mohou později způsobit rakovinu děložního čípku. Jiné vám mohou přinést komplikace v podobě genitálních bradavic. Neznamená to, že pokud se infikujete HPV, musíte nutně prodělat rakovinu děložního čípku. Ve skutečnosti se většina infikovaných žen do dvou let problémů zbaví. Pořád však existuje určité procento žen, u kterých problémy nezmizí. A ty jsou pak karcinomem děložního čípku ohrožené nejvíce.
Je možné se proti papilomaviru chránit?
Proti papilomaviru neexistuje stoprocentní ochrana. Pokud při styku použijete kondom, neznamená to, že jste chráněni. HPV se může přenášet i dotekem kůže. Proto existuje možnost částečně se chránit vakcínou. V České republice jsou v současné době k dispozici tři různé vakcíny, při čemž každá z nich chrání proti jinému druhu HPV. Žádná vás však neochrání před všemi!
Vyplatí se očkování proti HPV?
Vakcína Cervarix chrání proti typu 16 a 18, Silgard proti typu 6, 11, 16, 18 a Gardasil9 chrání proti nejvíce typům – 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58. Rozdíl není jen v množství druhů HPV, proti kterým chrání, ale také v ceně. Každá zdravotní pojišťovna má příspěvky na toto očkování nastavené jinak, proto je potřeba informovat se vždy u vaší zdravotní pojišťovny.
Zda se očkování vyplatí, nebo je to hazard se životem a zdravím, to je otázka do ringu. V současné době se objevují názory zdravotníků, které považují vakcíny za marketingový tah na starostlivé rodiče dospívajících dívek. Jiní – rovněž zdravotníci – se domnívají, že se jedná o velmi pokrokové očkování, které může spoustu dívek a žen od rakoviny děložního čípku ochránit.
Rozhodnutí, zda očkovat či nikoli, proto budete muset po zralé úvaze učinit sami.