Línou orchidej je možné okamžitě povzbudit. Najednou začne kvést jako divá

Obdivujete orchideje za okny okolních domů a říkáte si, co děláte špatně? Podívejte se s námi, co všechno může orchidejím bránit v rozkvětu.

Šokujte je teplotou

Orchideje vyžadují v noci alespoň o 10 °C  nižší teplotu než přes den. Právě toto ochlazení stimuluje jejich nadcházející kvetení. Je-li teplota v noci téměř stejná jako přes den, nepokvetou.  

Tato rada se týká spíše zimních měsíců, kdy naše příbytky vytápíme. V těchto případech vaše rostlinky na noc raději přeneste na chladnější místo. V noci vydrží klidně pouhých 12 °C  a přes den by neměla teplota v místnosti přesáhnout 23 °C . Nechce-li vaše orchidej vykvést, zaměřte se na teplotní kontrasty po dobu 2 – 4 týdnů, abyste stimulovali růst co nejvíce květů.

Dopřejte jim světlo

Mají vaše kytky dostatek světla? Stojí-li na stinném místě, ztrácí energii ke kvetení. Raději je proto nenechávejte na oknech orientovaných na sever. Sice v těchto podmínkách mohou kvést, ale pravděpodobnost, že vykvetou opakovaně, je nízká.

Přímému slunečnímu žáru je ale nevystavujte. Mohl by spálit jejich citlivé listy.

Stejný výhonek 2x nevykvete

Jakmile orchidej vykvete, na stejném místě se už další květ v budoucnu neobjeví. Stonek, který květ nesl, někdy také zežloutne. To nemusí znamenat, že vaše kytka umírá, obzvláště, jsou-li její ostatní části zelené. Tuto vadnoucí část ale odstraňte. To by mělo podpořit růst dalších výhonků, které mají potenciál přinést nové květy.

Foto: Shutterstock

Přihnojujte česnekem

Problémem může být i nedostatek hnojiva. Orchideje rostou v tropech a vlhkost a živiny získávají ze vzduchu kolem kořenů, z kůry stromů a z mechu. To je rozdíl oproti ostatním hrnkovkám, které čerpají potravu z půdy. Pokud jsou tedy dlouho ve stejném květináči, chybí jim zdroje k podpoře dalšího kvetení.  

Životabudičem vašich rostlinek může být česnek. 5 – 6 stroužků vylouhujte přes noc v 1 litru vody a ráno scezenou tekutinu použijte jako hnojivo k zavlažení.

Nestresujte je suchem

Kvetení orchidejí může zastavit i stres ze sucha a nízká vlhkost. Zatímco v tropech je vlhkost často vyšší než 50 %, v našich domovech to bývá pouhých 10 %. Tento rozdíl způsobí, že rostlina ztrácí vodu z listů a scvrkávají se jí kořeny.

Takže ani při nedostatku vlhkosti vám orchidej nepokvete. Nízká vlhkost bývá způsobena klimatizací, ústředním topením, průvanem nebo přílišným slunečním svitem. Pokud máte okna v koupelně, bude se jí pravděpodobně dobře dařit právě tam.

Nestresujte je ani mokrem

Kvetení brání i přílišné zalévání. V přírodě orchideje rostou na stromech a kolem jejich kořenů běžně proudí vzduch. Pokud tedy sedí v trvale mokrém substrátu, začnou kořeny hnít. A pokud nejsou v kondici kořeny, není ani rostlina a na květy proto můžete zapomenout.

Přes zimu nechte vaši krasavici odpočívat. Nehnojte a méně zalévejte. V zimě stačí zálivka 1x za 10 dní, na jaře potom zvyšte frekvenci na 1x týdně.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Spruce, Gardenstead

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments