Tai chi je tradiční čínské cvičení, jehož cílem je celkové posílení fyzické, mentální i duchovní kondice. Původem se jedná o bojové umění, ve kterém se prolínají i prvky z kung-fu. Podle lékařky Eleny Salmoriago-Blotcherové lze s pomocí tai chi předejít infarktu. Co si o tom myslíte?
Tai chi jako možná prevence infarktu?
Elena Salmoriago-Blotcherová natolik věřila svému přesvědčení, že lze s pomocí této pohybové aktivity skutečně předejít vzniku infarktu, že se tato lékařka z Warren Alpert School of Medicine pustila do studie, do které zahrnula celkem 29 mužů a žen, kteří v nedávné době prodělali infarkt.
Skupinu testovaných lidí rozdělila na dvě poloviny. Zatímco první z nich měla za úkol docházet dvakrát do týdne do nemocnice na hodiny tai chi po dobu dvanácti týdnů, druhá polovina pak na lekce tradičního čínského cvičení docházela o 12 týdnů déle, čili celkem 24 týdnů.
Jak to dopadlo?
Určitě vás teď zajímá, jak to celé dopadlo. Výsledky hovoří jasně: u skupiny lidí, kteří se tai chi věnovali intenzivněji, se zjistilo, že se aktivně zapojili i do dalších činností, jako například jízdy na kole nebo procházek. To je podle lékařky jasný důkaz o tom, že tradiční čínské cvičení může i lidi po prodělaném infarktu znovu nabít elánem a chutí pro sebe a své zdraví něco udělat. Lékařka si stojí za tím, že tai či skutečně lidem po infarktu pomáhá se zlepšením fyzické kondice.
Fyzická aktivita je prevence proti řadě nemocí
Ačkoli nelze přesně říci, že pokud budete cvičit tai či, infarkt se o vás nepokusí. Přesto lze tvrdit, že věnování se nějaké fyzické aktivitě je účinnou prevencí proti celé řadě onemocnění, mezi které i již tolikrát zmiňovaný infarkt patří.