Nemáte ráno hlad, tak prostě nesnídáte, ale všude čtete, že je snídaně nejdůležitější jídlo dne? Snídani považuje mnoho odborníků za důležitější než ostatní jídla. Jsou zde ale i tací, kteří to vyvrací.
Mnoho odborníků tvrdí, že nesnídat je nezdravé. Domnívají se, že nám snídaně pomáhá hubnout a vynechání snídaně zvyšuje riziko obezity. Podle průzkumů ale asi polovina Čechů pravidelně nesnídá. Je to opravdu problém? Nové odborné studie tvrzení toho, že je snídaně nejdůležitější jídlo dne, poněkud zpochybňují.
Observační studie
Mnoho observačních neboli pozorovacích studií tvrdí, že lidé, kteří pravidelně snídají, jsou zdravější. Tyto studie ale neumí odhalit příčinnou souvislost. Neprokazují, zda je to právě snídaně, co je příčinou lepšího zdravotního stavu lidí. Možná dodržují i další zdraví prospěšné zásady, které mohou být právě příčinou toho, že jsou méně nemocní. Většinou se totiž tito lidé stravují zdravě.
Randomizované studie
Randomizované neboli kontrolované studie naopak potvrzují, že nezáleží na tom, zda snídáte nebo nesnídáte. Dá se tedy po shrnutí obou studií konstatovat, že lidé, kteří snídají, jsou sice obvykle zdravější a štíhlejší než ti, co nesnídají, ale může to však být ale stejně dobře způsobeno tím, že dodržují i mnoho dalších zásad zdravého životního stylu.
Snídaně a spalování tuků
Některé studie tvrdí, že snídaně nenastartuje náš metabolismus. Prokázáno to ale není. Vychází se z teorie termického účinku potravin, který po snídani zrychlí metabolismus, čímž spálíte více kalorií. Pro metabolismus je však důležité celkové množství jídla, které za den sníte. Není důležité, kdy a jak často jíte. Podle studií není žádný rozdíl mezi lidmi, kteří snídají a nesnídají z hlediska kalorií spálených za 24 hodin. Snídaně tedy nemá vliv na počet spálených kalorií za den.
Snídat či nesnídat
Pokud po vynechání snídaně pak nemáte větší hlad, klidně nesnídejte. Vynechání snídaně může vést ke snížení denního příjmu kalorií. Podle studií na hubnutí a tloustnutí snídaně nemá vliv. Vynechání snídaně se využívá při přerušovaném hladovění. 16 hodin nejíte a v dalších 8 hodinách přijímáte potravu. To podle studií prokazatelně vede ke snížení příjmu kalorií, rychlejšímu hubnutí a zlepšení celkového metabolismu. Vynechání snídaně se však nehodí pro každého.
Foto: Freepik