Má vaše moč správnou barvu? Naučte se z ní vyčíst možný problém

Moč je důležitým ukazatelem toho, jak jsme na tom se svým zdravím. Dá se z ní vyčíst mnoho důležitých údajů. Lidé se močí zabývali odjakživa. V Číně rozeznávali desítky typů moči, podle zbarvení a zápachu. Moč se nosí i na běžné preventivní prohlídky, v kombinaci s dalšími vyšetřovacími metodami dokáže podat základní informace o našem zdravotním stavu. A jsou věci, které dokážeme poznat i my pouhým laickým pohledem. Její četnost i barva nás může upozornit na některé potíže. Co vše se dá z moči vyčíst?

Co nám říká barva moči?

Ideální barvou moči je světle žlutá. Po ránu bývá většinou tmavší, pokud jsme v noci nepili.  Tmavá barva moči může poukazovat na dehydrataci. Během dne by pak měla být zlatavá a bez zápachu. Bravu dokážou změnit i některé potraviny, které obsahují hodně barviva – borůvky, červená řepa, červené víno. Vliv mohou mít i užívané léky nebo menstruace. Pokud je naše moč naopak příliš světlá, také to není v pořádku. Buď přijímáme příliš velké množství tekutin, nebo může naznačovat i problémy s játry.

Jednou začas se vyplatí moč zkontrolovat a v případě pochybností vyhledat lékaře, obzvlášť, pokud máte ještě další potíže, jako pálení při močení nebo bolesti břicha. / Foto: Shutterstock

Červená nebo růžová barva

Většinou se jedná o barvivo. Moč se zbarvuje po borůvkách nebo červené řepě, ale také po rebarboře. Dejte ale pozor na to, zda se v moči neobjeví krev. Někdy se objevuje tak malé množství, že ho sami nepoznáme, ale je vidět při běžné prohlídce. Jindy si jí můžeme všimnout sami. Důvody mohou být různé, od ledvinových kamenů, přes zvětšenou prostatu, až po závažnější, jako jsou nádory v močovém měchýři nebo ledvinách.

Zdravá moč

Sledujte nejen barvu, ale i to, zda je moč průhledná nebo zakalená. Problémem by mohla být zakalená moč s pěnou, v takovém případě je potřeba vyhledat lékaře. Jednou začas se vyplatí moč zkontrolovat a v případě pochybností vyhledat lékaře, obzvlášť, pokud máte ještě další přidružené potíže, jako pálení při močení nebo bolesti břicha.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayoclinic

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments