Cítíte potřebu neustále se dotýkat pokožky, okusovat, lámat, škrábat, mačkat? Neděláte to z nějakého důvodu. Jedná se o druh nutkání až posedlosti, k němuž se váže pojem Dermatillomania. Tato nemoc, nebo syndrom, chcete-li, může mít poměrně závažné projevy.
Kdy už jde o chorobný stav?
Když nemůžete odolat, když cítíte neustálou potřebu okusovat, když cítíte dočasnou úlevu při odstraňování kusu epidermu, případně mačkání pupínku. V takových případech je třeba zpozornět.
V extrémním stádiu vede porucha ke zraněním, infekcím a vážnému poškození kůže. Výsledkem je prohloubení emočních poruch. Lidé mají pocit hanby a provinění.
U řady pacientů se tak začínají jen projevovat hlubší problémy, které mohou vyústit v závažnější sebepoškozování. To může způsobit zjizvení, kožní infekce a dokonce závažnou sepsi, tedy otravu krve.
Jak si pomoci?
Jde o neurotickou úzkostnou poruchu. Psychoterapie může pomoci, ale důležitá je především maximální sebekontrola. Když si dotyčný už nemůže pomoci, dochází čas od času k potřebě dermatologického ošetření vážně poškozené kůže.
Pakliže na vás jde nutkání okusování a mačkání, snažte se postupně prodlužovat dobu, kdy odoláte. Jako vhodné se ukázalo například vzít si do ruky krém a namazat jím pokožku. Namazané ruce pak tolik nenutí k okusování a dloubání je s nimi obtížnější.
Rizikové jsou ženy
V 75 % případů postihuje tato porucha ženy. Nejčastěji se objevuje během dospívání. Nespokojenost se vzhledem a mladistvé akné vyvolávají nepříjemné pnutí. Dívky se pokouší vymáčknout pupínek v naději, že se ho zbaví rychleji. Snaží se maskovat nedokonalosti a kladou velký důraz na vzhled kůže.
V důsledku toho si zvyknou dotýkat se kůže, aby zkontrolovaly, zda se se na ní neobjevilo něco nepatřičného. Takto postupně získají reflex, který v budoucnu působí jen a jen problémy.