Pokud se zajímáte o to, co vaše tělo skutečně potřebuje, zřejmě už jste se setkali také s vitaminem B12. Bez něj se totiž organismus skutečně neobejde a jeho nedostatek se může projevovat velmi závažným způsobem. Je to totiž právě tato látka, která zajišťuje správné fungování centrálního nervového systému, produkci krvinek a celou řadu dalších nutných procesů. Deficit se nemusí dlouhou dobu nijak projevovat, avšak když už se objeví, měli byste jednat. Mezi závažné příznaky patří i změny v chování.
Přijdou deprese
Nedostatek vitaminu B12 lze rozpoznat podle celé řady symptomů. Platí přitom, že tato znamení byste nikdy neměli ignorovat či podceňovat, protože tak si zaděláváte na ještě větší problém.
V případě, že vám vitamin B12 chybí, objeví se u vás dříve nebo později nepříjemnost zvaná nutriční anémie. Jak už název napovídá, dochází zde k tomu, že v důsledku špatné výživy trpíte nedostatkem červených krvinek, což pro změnu ústí do nízké hladiny hemoglobinu. To je zase látka, která zodpovídá za to, že se krví bude přenášet kyslík. Tedy jeden z nejklíčovějších procesů v celém těle.
Nutriční anémie v důsledku deficitu vitaminu B12 se projevuje řadou různých způsobů. Poměrně časté jsou však změny v chování. Ty mohou být i velmi významné. Začínají podrážděností, ale pokračují přes proměněnou mysl, odlišné pocity a ústí až ve velmi špatné rozhodování nebo depresi.
Dopad na nervový systém
Některé studie uvádějí, že změny v lidském chování jsou jedním z prvních příznaků nedostatečné hladiny vitaminu B12 v těle. Ještě se přitom nemusí rozvinout ani nutriční anémie. Důvodem je především to, že deficit této látky významně ovlivňuje nervový systém. Jeho citlivost je přitom individuální a u někoho může dojít ke změnám už při poměrně malém deficitu.
Vitamin B12 je velmi důležitý i pro tvorbu nejrůznějších chemikálií v mozku, které mají přímý vliv na to, jak se cítíme, jakou máme náladu a další psychologické aspekty. Studie publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology deklarovala jednoznačnou souvislost mezi nedostatkem vitaminu B12 a depresemi. Ty se mnohdy léčí velmi obtížně, ale podle vědců by v řadě případů stačilo zaměřit se právě na doplnění této látky.
Lidé bohužel často nepřisoudí špatnou náladu až deprese tomu, že by jim chyběl vitamin B12. Ten tak může pokračovat v devastaci organismu a důležitých orgánů. V některých případech je prapůvod potíží odhalen až příliš pozdě, kdy jsou některá poškození nevratná.
Foto: Shutterstock, zdroje: Mayo Clinic, Healthline