Konzumaci kávy si spojujeme s lepší pamětí, nižším obsahem cukru v krvi, zdravými střevy nebo prevencí proti demenci. Tak tomu ale zdaleka nebylo vždy. Ještě v 17. století bylo pití kávy v některých zemích zakázáno a trestalo se smrtí. Připomíná vám to něco? Neskončí náhodou dnešní ilegální drogy také na běžném jídelníčku člověka budoucnosti? To je teď ale vedlejší, důležité je, že v současnosti můžeme pít tolik kávy, kolik se nám jenom zachce.
Káva má podle různých vědeckých studií až zázračný vliv na zdraví. Skýtá totiž rozmanité sloučeniny, které povzbuzují činnost organismu a jeho jednotlivých orgánů, jako je mozek, srdce, ledviny, svaly či cévy. Některé účinky kávy ale nejsou tak dobře známy a stojí za osvětlení.
Zlepšuje stav buněk
Vědecký tým z Německa konstatoval, že kofein má pozitivní vliv na buňky v lidských cévách. Zlepšuje jejich fungování a zvyšuje průtok. Díky tomu chrání organismus před kardiovaskulárními chorobami. Vědci jsou přesvědčeni o tom, že tohoto stavu docílíte ideálně pitím 4 šálků denně.
Milovníci kávy žijí déle
Několik studií prokázalo, že pravidelné konzumenty kávy méně trápí vážné civilizační choroby, jako je mozková mrtvice, infarkt, nemoci dýchacích cest či cukrovka. Studie provedená na významném vzorku 400 tisíc Američanů ukázala, že ti, kdo pijí pravidelně kávu, mají nižší riziko smrti z některých z těchto příčin.
Kdy už škodí
Jak se vším, také v případě kávy platí, že byste to s ní neměli přehánět. Neplatí tu totiž rovnice, že čím více jí vypijete, tím více blahodárných účinků si užijete. Ba právě naopak. Když budete pít více než 6 šálků denně, zvyšuje se riziko kardiovaskulární choroby o 22 %.
Kávu si můžete pokazit
Příznivé účinky kávy platí pouze v případě, že ji pijete černou, tedy bez přísad. Bohužel, mnoho lidí si jí vychutnává se smetanou či cukrem. Tím do těla posílají zbytečné tuky a kalorie a zadělávají si na zdravotní problémy. Může je potkat vyšší cholesterol či cukrovka.
Foto: Shutterstock