Najednou si stoupnete na špičky abyste dosáhli do horní police v kuchyni? Ano, je to možné. S přibývajícím věkem ztrácíme centimetry. U někoho to může být nepatrný rozdíl, u jiného je rozdíl výšky i několik centimetrů. Proč byste neměli nad tímto zjištěním mávnout rukou?
Výška člověka se v průběhu života mění
Výšku dospělé osoby dosáhnou ženy většinou už během puberty, u mužů to může být později, dokonce kolem dvacátého roku života. Výšku si pak člověk udrží až do středního věku. Okolo padesátého roku života můžeme na výšce ztrácet. Příčinou je změna držení těla, zlomeniny nebo počínající osteoporóza. To by nemuselo zavdat důvod k obavám, pokud by newyorská univerzita nepopsala souvislost mezi kardiovaskulárními chorobami a osteoporózou.
Zvýšené riziko mrtvice
Studie popsala souvislost mezi ztrátou výšky a zvýšeným rizikem mozkové mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění. Studie se zaměřila pouze na ženy, jelikož je u nich vyšší riziko vzniku osteoporózy. Zkoumala téměř 2,5 tisíce žen během několika desítek let.
Při interpretaci výsledků zohlednila i ostatní rizikové faktory jako kouření, obezitu, fyzickou aktivitu, pití alkoholu i dosažené vzdělání. Výsledky se přiklání k tomu, že existuje souvislost mezi ztrátou výšky a vyšším rizikem vzniku mozkové mrtvice. Už ztráta dvou centimetrů výšky znamenala, dle výsledků, zvýšení rizika vzniku mrtvice na dvojnásobek.
Jak chránit organizmus před mozkovou mrtvicí
Dobrou zprávou je zjištění, že byl potvrzen pozitivní vliv pravidelné fyzické aktivity na snížení rizika vzniku mozkové mrtvice. U žen po menopauze, které se věnovaly alespoň půl hodinovým procházkám několikrát do týdne, kleslo riziko rozvoje osteoporózy. Pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko ztráty výšky, rozvoje osteoporózy a tím i možné mozkové mrtvice.
Foto: Shutterstock, Zdroj: MedicalNewsToday.com