Neustálé zdražování dopadá úplně na všechny. Ačkoliv by se mohlo zdát, že ohrožuje především nejchudší vrstvu společnosti, není to tak docela pravda. Do velkých problémů se totiž dostávají i rodiny, které mají na první pohled velmi slušný příjem. Jde o takzvanou střední třídu, o níž se přitom předpokládá, že současnou krizi dokáže zvládnout. Jak si ale ukážeme na případu jedné rodiny, není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Slušný plat už nestačí
Se svým příběhem se s námi podělila rodina Šlapákových z Prahy, která by se dala označit za něco jako pilíř tohoto státu. Podobných je totiž hodně a právě na nich tak stojí zdejší státní rozpočet. Máme tu Romana, který si vydělává jako bankéř na pobočce jedné z významných českých bank. Vydělá si velmi slušných 55 tisíc korun měsíčně. Manželka Petra se po několika letech na rodičovské dovolené vrátila do práce na administrativní pozici na zkrácený úvazek, za který pobírá 25 tisíc měsíčně. Rodinu tvoří ještě dvě malé děti.
Máme tu tedy poměrně solidní rodinný příjem, který tvoří 80 tisíc korun hrubého. Jak ale známo, to není částka, kterou rodina dostane na účet. Nicméně, po zrušení superhrubé mzdy si Šlapákovi velmi polepšili, a to hned o několik tisíc korun. Dnes tak hospodaří s přibližně 68 tisíci čistého měsíčně.
Jde o příjem, který by jim leckdo mohl závidět. A také že si Šlapákovi až do loňského roku žili velmi slušně. Sice nerozhazovali, ale nijak zvlášť se ani neomezovali. Každoročně si mohli dopřát dvoutýdenní dovolenou u moře.
Obtížná situace
To vše se ale za posledních pár měsíců razantně změnilo. Rodinný rozpočet zasáhlo masivní zdražování všech produktů a služeb. Nejvíce však na rodinu dopadlo navýšení úroků na hypotéce. “Bohužel nám to vyšlo tak, že jsme museli refinancovat teď v květnu. Místo dosavadního úroku 1,7 % nám dali úrok 6 %. Dosud jsme měli splátku 17 tisíc korun, ale teď už to je více než 30 tisíc a navíc jsme si ještě museli prodloužit dobu splácení,” říká pan Roman.
Další ránu pak přinesly razantně zvýšené ceny energií. Zatímco ještě loni rodina platila za teplo a elektřinu 5000 korun měsíčně, teď už je to 10 tisíc korun, přičemž se ještě počítá s dalším zdražením.
Když se k tomu připočtou vyšší ceny potravin, oblečení a pohonných hmot, dostává se rodina do nepříjemné situace, kdy své nutné výdaje není schopna pokrýt nebo jen s velkými obtížemi.
Rodina by si proto představovala větší pomoc od státu. Zatím však může počítat pouze s jednorázovým příspěvkem ve výši 5000 korun na každé dítě a na podzim snad i s nějakým příspěvkem na energie. Ten však podle dosavadních zpráv nebude nijak velký.
Foto: Shutterstock
To jako vážně? Někteří nemají ani čtvrtinu toho co oni a musejí vyjít. Tak pojedou na levnější dovolenou nebo vůbec a takový možností kde oni mohou ušetřit je hodně. Platím hypotéku a na dovolené jsem nebyl ani nepamatuju.
Jsou lidé, kteří musí vyjít s důchodem 7 nebo 8 tisíc měsíčně, ze zdravotních důvodů si nemohou přivydělat a na úřadech práce jim úřednice odpovídá, že nemají nárok na pomoc od státu.
Tak dneska zase přišlo 16 tisíc čistého. Co vydělá manžel jde do baráku a různé poplatky. Takže co dostanu já je na pět lidí… Předtím to stačilo a dokázala jsem šetřit, ale teď opravdu ne. Mít jejich plat, tak držím hubu. A za další věděli do čeho jdou když si berou hypotéku.
Řešení existuje, jen není příjemné. Existují lidé, co investovali do různých věcí a nedopadlo to nakonec nejlépe. Rodina investovala do nemovitosti cizí peníze, které byly tou dobou velice levné, nyní zdražily. Nedá se nic dělat, pokud nepoleví v jiných oblastech, dá se tato nemovitost prodat, z utržených peněz umořit hypotéku, najít si nájem a platit místo 30 000 na hypotéce 20 000 nájem. Nehledě na možný výdělek v souvislosti se spekulativním zhodnocení nemovitosti během let držení (může jít i o částky přesahující 1 000 000 Kč). Tato rodina opravdu není v nouzi, jen má přijít výrazný diskomfort, na který odmítá… Číst vice »
Zajimave. Pokud lidi breci ze nemaji na bydleni v praze tak se mohou z tama prrstehovat do sousedni vesnice ci mesta za ani ne polovinu… co maji delat ti co maji prijmy max tretinove toho co oni? A i kdyz bydli v malem meste maji problemy a na davky nemaji naroky?? Opravdu nechapu proc breci s prijmem 67 cisteho… takovy ma malokdo.
Ty vaše komentáře tady 🤣🤣🤣🤣
Myslím si že asi nikdo tady ten článek nečetl protože nechápu vůbec co to tady pleskate v těch komentářích. Přestaňte pořád rozebírat to že mají 80 litrů. A přečtěte si ten článek znovu.
To vy jste ho asi nečetl celý. No tak nepojedou na dovolenou a najdou si přivýdělek jako jiní i Já. Jde to řešit a ne se jen spoléhat na to co od koho dostanu. Já mít plat 30 tisíc tak jsem vysmátej a hypotéku platím taky a až do důchodu.
Ty jsi teda dost hustý dement !!! Další negramota! !!!!
U článku chybí druhá půlka, jak rodina nakládá se zbylými financemi.
Myslím,že jako bankéř problematice rozumí a měl by vědět,že u každé hypotéky je fix a pak se nedá určit kam se úrok posune.Tudiz by měl doplnit své znalosti a nebrečet . Jiní lidé mají na hypotéku a živobytí tolik co zbyde této rodině po zaplacení po umoření dluhu a energii🤔,ať se tedy probere a může pronajmout část svého domu Ukrajincům 😁😁😄😄👍😂😂😂
Ano přesně
Jsem dlouhodobě nemocný, po 8 operacích, tudíž momentálně nemohu pracovat a jsem odkázaný na sociální dávky. Když to shrnu, tak od státu dostávám cca 20.000,- Kč. a z toho musím zaplatit nájem 12.600,- Kč. Splátka 1.500,- Kč. Internet 300,- Kč. A z toho co mi zbyde musím uživit celý měsíc rodinu se dvěma dětmi.
Mít 80.000,- Kč./m. tak si pískám. Ti co mají takový příjem a ještě žádají stát o pomoc, tak by si to měli zkusit žít za těch 20.000,- Kč. Je to od takových lidí už výsměch a nenažranost a chybí jim soudnost a schopnost se uskromnit.
Tak tyhle články mi dokáží hnout žlučí… Tu je fakt něco dost blbě. Asi by měli hledat zdroje příjmů i mimo své zaměstnání, pan bankéř by měl vědět, že je potřeba diverzifikovat příjmy a nespoléhat se jen na 1 zdroj a “druhý” si možná udělat ze státu? Mám kolem sebe plno lidí co nemají ani poloviční příjem a o jeho navýšení se postarali bez státu a rady bankéřů jako tento pán, co si říkají experti….