Neustálé zdražování dopadá úplně na všechny. Ačkoliv by se mohlo zdát, že ohrožuje především nejchudší vrstvu společnosti, není to tak docela pravda. Do velkých problémů se totiž dostávají i rodiny, které mají na první pohled velmi slušný příjem. Jde o takzvanou střední třídu, o níž se přitom předpokládá, že současnou krizi dokáže zvládnout. Jak si ale ukážeme na případu jedné rodiny, není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Slušný plat už nestačí
Se svým příběhem se s námi podělila rodina Šlapákových z Prahy, která by se dala označit za něco jako pilíř tohoto státu. Podobných je totiž hodně a právě na nich tak stojí zdejší státní rozpočet. Máme tu Romana, který si vydělává jako bankéř na pobočce jedné z významných českých bank. Vydělá si velmi slušných 55 tisíc korun měsíčně. Manželka Petra se po několika letech na rodičovské dovolené vrátila do práce na administrativní pozici na zkrácený úvazek, za který pobírá 25 tisíc měsíčně. Rodinu tvoří ještě dvě malé děti.
Máme tu tedy poměrně solidní rodinný příjem, který tvoří 80 tisíc korun hrubého. Jak ale známo, to není částka, kterou rodina dostane na účet. Nicméně, po zrušení superhrubé mzdy si Šlapákovi velmi polepšili, a to hned o několik tisíc korun. Dnes tak hospodaří s přibližně 68 tisíci čistého měsíčně.
Jde o příjem, který by jim leckdo mohl závidět. A také že si Šlapákovi až do loňského roku žili velmi slušně. Sice nerozhazovali, ale nijak zvlášť se ani neomezovali. Každoročně si mohli dopřát dvoutýdenní dovolenou u moře.
Obtížná situace
To vše se ale za posledních pár měsíců razantně změnilo. Rodinný rozpočet zasáhlo masivní zdražování všech produktů a služeb. Nejvíce však na rodinu dopadlo navýšení úroků na hypotéce. “Bohužel nám to vyšlo tak, že jsme museli refinancovat teď v květnu. Místo dosavadního úroku 1,7 % nám dali úrok 6 %. Dosud jsme měli splátku 17 tisíc korun, ale teď už to je více než 30 tisíc a navíc jsme si ještě museli prodloužit dobu splácení,” říká pan Roman.
Další ránu pak přinesly razantně zvýšené ceny energií. Zatímco ještě loni rodina platila za teplo a elektřinu 5000 korun měsíčně, teď už je to 10 tisíc korun, přičemž se ještě počítá s dalším zdražením.
Když se k tomu připočtou vyšší ceny potravin, oblečení a pohonných hmot, dostává se rodina do nepříjemné situace, kdy své nutné výdaje není schopna pokrýt nebo jen s velkými obtížemi.
Rodina by si proto představovala větší pomoc od státu. Zatím však může počítat pouze s jednorázovým příspěvkem ve výši 5000 korun na každé dítě a na podzim snad i s nějakým příspěvkem na energie. Ten však podle dosavadních zpráv nebude nijak velký.
Foto: Shutterstock
Mit 80 tis tak v pohode vychazime i pri aktualnich cenách!! Podte si to zkusit z pulkou to je dneska realna castka domacnosti !! To je zase clanek twl!
Vtipný, mít tolik peněz měsíčně tak si žiju v luxusu. Normální rodiny mají tak polovinu.
Chudáci…. Já mám se třema dětma sotva 25000…. Na dovolený jsem přes 4 roky nikde nebyla (tu poslední ještě kvůli bejvalýmu splácim)… Pomalu nemůžu vzít děti ani do Zoo, natož jim koupit nový hadry…. Ať jdou všichni doprdele….
A co budou dělat až budou v důchodu? Asi žebrat u kostela. On bude hrát na kytaru a ona na buben.
To jsou teda “chudáci”. Asi by potřebovali nějakou sbírku od těch chudších lidí.
Máme 38000 čistého a dvě deti a musíme si sítím poradit. Stát nám nic nedá, protože máme nad zivotne min. ale účty platit musíme. Mít 80000 tisíc měsíčně tak se směji.
To nemyslí vážně,nemají na dovolenou já nikde v životě nebyl a netoužím po tom,mít 80tis tak si piskam a dělám magnata se musí uskromnit a utáhnout opasek o dvě dírky to co mají máme dva půlku a dvě děti a nikdo se nás neptá nějaký příspěvky to nemá cenu vyřizovat hlavně musí mít Ukrajinci Čechům nasrat do huby ať chcipnou taková je dnes politika na blití lidi by se měly konečně probudit a řešit něco víc než v 1989
Jsou rodiny který nemají ani 60000.
To jako vážně já beru 17-18 tis nájem mám 12 tis a musím vyjít tohle je fakt moc !!!!
To je tedy pěkný nesmysl 🙂 pokud nedokáží vyjít s 80K, je prostě něco špatně. A určitě to není nárůst cen, ale spíše hospodaření s penězi. Jinými slovy je to takto: Rodina si žila na poměrně dost dobré úrovni. Přišlo zdražování a místo toho, aby začali šetřit a přehodnotili na co mají, na co ne, co je potřebné (dovolená??) a co ne, co nakupovat, jak a kdy a stejně tak přemýšleli jak efektivně naložit s penězi raději zůstanou v tom stejném a místo toho trapně žádají o příspěvky a podobný věci a ještě s řečma že to je málo :)))… Číst vice »