Slanina chutná výborně smažená na pánvi společně s vejci, hodí se jako příloha do baget nebo hamburgerů, ale lidé jí nepohrdnou ani v nesmažené podobě k pečivu. Pokud se však tato mastná pochoutka objeví ve vašem jídelníčku každý den, můžete tím výrazně ovlivnit svůj mozek, jak upozorňuje server The Times.
Výzkumy mluví jasně
Odborníci se zaměřili na skupinu lidí ve středním a pozdějším věku a zkoumali vliv jejich jídelníčku na funkci mozku. Ukázalo se, že zpracované průmyslové potraviny, smažená jídla a především slanina, mají výrazný vliv na zvýšení rizika vzniku demence. Riziko se ovšem nezvyšuje jen minimálně, ale blíží se až k pravděpodobnosti kolem čtyřiceti procent.
V jaké podobě si dopřát maso, aby nebylo zdraví škodlivé
Ideální je vybírat převážně drůbeží maso a v ojedinělých případech hovězí. Vepřovému a konkrétně zpracované slanině se raději vyhýbejte, ale když už je chcete konzumovat, upravte je nejzdravější cestou, totiž na páře nebo vařením. Při smažení se totiž mohou uvolňovat látky, které v těle působí jako nebezpečné karcinogeny nebo mají neblahý vliv na váš mozek.
Více zeleniny na talíři
Každý z denních jídelních chodů by měl kromě masa obsahovat také stejně velkou porci zeleniny, společně s luštěninami, ořechy a semeny. V těchto ingrediencích jsou totiž všechny potřebné vitamíny, minerály, zdravé tuky a další látky, které mohou dopady masa či nezdravých potravin vykompenzovat. Pokud si tedy nechcete odpírat slaninu, zkuste ji pouze omezit a do jídelníčku zařadit velké množství zeleniny.
Vegetariáni z výzkumů vycházejí lépe
Ukázalo se také, že pravděpodobnost vzniku demence u vegetariánů nebo veganů je mnohem nižší. Mají totiž vysoký příjem prospěšných živin převážně ze syrové nebo na páře upravené zeleniny. Ačkoli jim mohou chybět určité látky, které se v mase nacházejí, ke vzniku demence u nich dochází jen zřídkakdy. Když si navíc dopřejí náhrady masa, může být jejich zdraví velmi pevné.
Foto: Shutterstock