Asi 40 % žen trpí v průběhu menstruačního krvácení silnými bolestmi a nepříjemnými příznaky. Příčiny mohou být různé. Než začnete polykat tablety proti bolesti, podívejte se, zda nemůže být příčinou něco z níže popsaných potíží.
Menstruaci často provázejí silné křeče a bolesti, omdlévání i zvracení. Někdy je nezbytná i laparoskopická operace. Mnoho žen trpí endometriózou a myomy v děloze. Pak následuje hormonální léčba.
Menstruace
Menstruace probíhá v důsledku pravidelných cyklických změn endometria, tedy sliznice děložní dutiny. Menstruační cyklus přichází v pravidelném intervalu přibližně 28 dní a trvá 3 až 5 dní, někdy déle. Pak dojde k obnově děložní sliznice, aby mohla přijmout oplodněné vajíčko. Mezi nejčastější komplikace patří dysmenorea, premenstruační syndrom a migrény.
Dysmenorea
Nadměrně bolestivá menstruace může mít různé podoby. Způsobuje tlaky v podbřišku, někdy silné křeče vystřelující do nohou, beder a zad. Doprovázejí je často bolesti hlavy, průjem, zvracení a někdy stavy krátkého bezvědomí. Často se ani příčina nezjistí.
Svalová nerovnováha
Svalové dysbalance v oblasti pánve způsobují prudké bolesti před menstruací. Svalová dysbalance pánevního dna vede až k vychýlené kostrči znatelné pohmatem. Další příčinou může být blokáda žeber nebo páteře, třeba i na přechodu lebky a prvního krčního obratle. Reprodukční orgány jsou spojeny se svaly pánevního dna, funkčně i s bránicí, hlubokými svaly páteře a svaly upnutými na stehenní kosti. Bolest může způsobovat nerovnováha svalů v jiné části těla, proto je třeba se udržovat v kondici. Jinak se objevuje porucha prokrvení vnitřních orgánů, pohyblivosti buněčných struktur, svaloviny vejcovodů a neplodnost. Někdy stačí fyzioterapie a odblokovat záda.
Hormonální nerovnováha
Při bolestivé menstruaci mají ženy jinou skladbu hormonů v těle. Za křečemi stojí zvýšená děložní aktivita, způsobená vyplavováním hormonů prostaglandinů. Podílí se na ní i hormon vazopresin, který ovlivňuje cévy a způsobuje bolesti při nedokrvení děložní tkáně. Špatná produkce těchto hormonů způsobuje bolestivé stažení děložní svaloviny. Po porodu se u mnoha žen hormonální aktivita normalizuje a bolesti pak ustoupí.
Myomy
Myomy jsou nezhoubné nádory z děložní svaloviny. Často o nich ani ženy neví. Mohou být velké pár milimetrů i velkých rozměrů. Záleží na velikosti a umístění. Někdy se objeví nepravidelné krvácení z dělohy, silná bolest a tlak v podbřišku i v době mimo menstruaci, potíže s močením, inkontinence, zácpa i bolest při pohlavním styku. Myomy deformují děložní dutinu a mohou být problémem při snaze otěhotnět.
Endometrióza
Potíže jsou zřejmě spojené s imunitou. Buňky sliznice děložní dutiny se nacházejí i mimo dělohu, tedy na střevech, ve vejcovodech, na vaječnících a jinde v dutině břišní, mohou být i na plicích. Kousky děložní sliznice neboli endometria reagují na kolísající hladiny hormonů v těle, v době menstruace dochází v ložiscích ke krvácení, vznikají srůsty a chronický zánět v oblasti pánve. Objevují se bolesti a křeče v podbřišku i mimo menstruaci. Bolestivý může být i pohlavní styk.
Prevence a léčba
Je třeba podstoupit vyšetření a obraťte se i na fyzioterapeuta. Kromě analgetik zkuste hormonální jógu, rehabilitační cvičení podle Ludmily Mojžíškové pro podporu plodnosti a na blokády zad, manuální a přístrojovou lymfodrenáž, která odstraní otok v oblasti křížové kosti a boků, současně sníží svalové a vazivové napětí nebo rázovou vlnu. Při menstruaci zkuste teplý obklad na břicho, vlažnou sprchu, čas s kontryhelem, třezalkou a kotvičníkem, dbejte na dostatečný pitný režim a omezte konzumaci cukrů i bílé mouky. Doplňte vápník, hořčík, vitamin C a E.