Kupujete si kvalitní spodní prádlo, ale přesto se vám na vašich dámských kalhotkách velmi brzy po pár vypráních tvoří vybledlé skvrny? Nejste v tom rozhodně sami, mnoho žen totiž řeší zcela stejný problém. Víme, co vyblednutí barvy způsobuje.
Vybledlých skvrn na dámském spodním prádle si všimlo i Muzeum vagíny v Londýně. Portál IFL Science uvádí, že post na Twitteru, který na toto téma zveřejnili, měl obrovskou popularitu. Mnoho lidí se chtělo dozvědět, co ona vybledlá skvrna na dámských kalhotkách vlastně znamená. Ženy si sice na svých kalhotkách často skvrny všimnou, ale stydí se zeptat. Obávaly se, že s jejich vagínou asi není něco správně. Muzeum jim to ale vyvrací.
Skvrna jako projev zdravé vagíny
Twitter zahrnuly tisíce zpráv od mnoha žen, které netušily, proč mají vybledlé kalhotky, i když si kupují kvalitní spodní prádlo a dodržují intimní hygienu. Muzeum uvádí, že vybledlé skvrny na kalhotkách opravdu nejsou známkou nedostatečné nebo špatné hygieny, dokonce ani projev žádného vážného onemocnění. Zdravá vagína má mírně kyselé prostředí a díky tomu látka začne blednout. Viditelné světlé skvrny jsou zejména na tmavším spodním prádle.
Mírně kyselé prostředí vagíny
Mírně kyselé prostředí vagíny ženu chrání před bakteriálními a kvasinkovými infekcemi. Hladina pH vagíny je okolo 3,8 až 4,5. U mladých dívek před pubertou a u zralých žen po menopauze je hladina pH vagíny ještě trochu vyšší. Vyblednutí prádla způsobuje hlavně výtok, který se zvyšuje během ovulace. Pokud je výtok na kalhotkách následně vystaven oxidaci, objeví se vybledlé skvrny a časem dojde k vyblednutí látky.
Téma, o kterém se nemluví
Gynekologická anatomie je pravidelně přehlížena a o mnohých tématech se prostě nemluví. Podrobná anatomická studie vnitřního klitorisu byla zveřejněna dokonce až v roce 1998. Pak ale ženy nemohou dostatečně chápat svou anatomii a dává to prostor mýtům a nepravdám. Muzeum vagíny proto provozuje výstavu s názvem Muffbusters: Mýty o vagíně a jak bojovat proti nim. V Londýně ho najdete na známém místě s názvem Camdem Market.
Pečujte o spodní prádlo
Pokud budete prát spodní prádlo s ostatním prádlem, těžké tkaniny se nasáknou vodou mnohem více a v bubnu pračky se pak jemné tkaniny snadno poškodí nebo dokonce zničí. Spodní prádlo oddělujte od ostatního prádla i kvůli hygieně. Správně by se mělo spodní prádlo prát zvlášť a na 60 °C, aby se zničily veškeré viry, bakterie a další patogeny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline