Nedostatek serotoninu se může negativně podepsat nejen na kvalitě vašeho spánku, ale nepříznivý dopad může mít i na váš sexuální život či výkony, které podáváte v zaměstnání. Velmi jednoduše řečeno se serotonin určitým způsobem podílí na všem, co děláme, proto jeho nedostatek určitě není radno podceňovat a brát na lehkou váhu.
Co je serotonin?
Na začátek pár slov k tomu, co to serotonin vlastně je a k čemu v našem těle slouží. Serotonin je hormon nervové tkáně, jehož název je odvozen se slovíček “sérum” a tonus” neboli napětí. Byl objeven v roce 1935 v krevní plazmě a za jeho objev můžeme vděčit vědci italského původu Vittoriovi Erspameremu.
Jedná se o biologickou látku, která se vytváří z aminokyseliny tryptofanu. Nachází se v nervovém systému, krevních destičkách a buňkách trávicího traktu. V našem těle má hned několik úkolů: ovlivňuje spánek, paměť, naši náladu, má vliv na chuť k jídlu i skutečnost, v jaké míře vnímáme bolest.
Proč vzniká nedostatek serotoninu?
Nedostatek serotoninu v těle se může projevit mnoha způsoby. Nejčastějším důvodem jeho malého množství je jeho nízký obsah v potravě, kterou přijímáme a zároveň i nedostatek slunečního světla – není se tak čemu divit, že se nedostatek serotoninu u lidí vyskytuje především v zimních měsících, kdy je sluníčka jen poskrovnu.
Jak se projevuje?
Jak jsme již zmínili výše, nedostatek serotoninu se u každého z nás může projevit trochu jinak. Velmi častými projevy jsou změny nálad, objevují se pocity deprese a úzkosti, mezi časté projevy patří i strach, podrážděnost nebo poruchy spánku. Lidé s nedostatkem serotoninu mají větší sklony k útočnosti a přejídání.
Jakými způsoby lze serotonin doplnit?
Dobrou zprávou je, že serotonin lze tělu doplnit a to hned několika způsoby:
- pravidelně cvičte
- zajistěte si dostatek slunečního světla, je-li to možné
- zařaďte do svého jídelníčku rajčata, vajíčka, luštěniny, lososa, ořechy
- hodně spěte