V těle nám protéká krev přes cévy, žíly a přes největší aortu. Vybíhá přímo ze srdce a malým obloukem opět zahýbá dolů. Pak prochází hrudníkem a břichem, kde se rozděluje, aby mohla zásobovat obě dolní končetiny. Aorta některých lidí bývá ale ohrožena aneuryzmatem.
Krvácení může mít neblahé následky
Aneurysma je odborné slovo, které se laicky nazývá výduť. Výduť břišní aorty je stav, kdy se tlustá elastická stěna téhle největší žíly v podobě aorty v těle vyboulí a udělá se v ní velký vak vyplněný krví. Na to ale stěna aorty není vůbec stavěná a nemusí tento tlak vydržet donekonečna. Postupem času se může stěna ztenčit natolik, že nakonec praskne a způsobí vnitřní krvácení, což může mít někdy i velmi fatální následky.
Příčiny aneuryzma aorty
- stěna aorty se může ztenčit jako důsledek zánětu nebo poranění
- aneuryzma zřejmě souvisí i s aterosklerózou a vrozenými dispozicemi
- stav má často spojitost i s vysokým krevním tlakem působícím na stěnu
Rizikové faktory
Většina lidí s břišní výdutí nemá žádné zvláštní příznaky. Někdy rostou tak pomalu, že si toho ani nevšimneme. Hodně z nich ani nakonec nedosáhne stavu, kterým by hrozilo, že prasknou a ohrozilo život. Jindy se ovšem mohou zvětšit velmi rychle a ohrožovat postiženého jedince i na životě. Občas se projevují takzvaným pulzujícím břichem.
Na co si dát pozor
- náchylní jsou jedinci starší 50 let
- negativní vliv má kouření
- ateroskleróza
- vysoký krevní tlak
- zvýšený LDL cholesterol
Aneurysma neznamená hned operaci
Velká část břišních výdutí se objeví i při běžné preventivní prohlídce, kdy vám ji lékař nahmatá na břichu jako takovou pulzující bouli. Pak e musí podezření potvrdit dalšími vyšetřeními, zejména jde o ultrazvuk nebo CT. Všechny břišní výdutě však nevyžadují operaci. Pokud je aneurysma malé, může lékař doporučit jen pozorování, změnu léků na vysoký krevní tlak a zavést zdravý životní styl.
Foto: Shutterstock