Příbytek na váze během menstruace trápí hodně žen a někdy jde až o 2 kg. Pokud během menstruace přibíráte, podívejte se, jaké to má důvody a jak tomu lze předejít. Nejvíce je to zadržená voda doprovázená oteklými prsty a kotníky.
Hormonální změny
Během druhé fáze menstruačního cyklu, což je po ovulaci a před menstruací, klesá hladina estrogenů a hladina progesteronu vzrůstá. Objevuje se premenstruační syndrom – PMS, kam patří i zadržování vody. Během menstruace hladina hormonů zase klesá a pak odejde i přebytečná voda z těla.
Nekontrolovatelné chutě
Nekontrolovatelné chutě během menstruačního cyklu jsou běžné. Kromě hladiny estrogenu a progesteronu v těle přijdeme také o běžnou dávku serotoninu, hormonu štěstí. Dostáváme se do úzkostných stavů, depresí a to vede k emocionálnímu přejídání.
Ovládněte chutě
Pokud máte nezvladatelné chutě, nepřehánějte to prostřednictvím cukrů, nezdravými potravinami a pochutinami. Soustřeďte se na vyváženou stravu, dostatek zeleniny, kvalitní sacharidy i tuky a hlavně bílkoviny, které vás zasytí a chutě zmírní.
Fytoestrogeny
Mohou vám pomoci i fytoestrogeny, přírodní látky podobné ženským pohlavním hormonům. Patří sem pupalka, měsíček, jetel, sója, ploštičník a mateří kašička.
Vitamíny a minerály
Vitamin B6, E a vápník zmírňuje premenstruační příznaky. Během menstruace se snižuje i hladina hořčíku, který je důležitý pro hydrataci těla. Žízeň se často projevuje jako hlad. Proto nejprve sáhněte po sklenici čisté a neperlivé vody a nezapomínejte pít.
Vsaďte na mandle
Pokud nemůžete odolat, zkuste chutě oklamat třeba nesolenými mandlemi. Obsahují hořčík, který uleví od křečí. Pomůže i pití minerální vody, třeba Magnesia, ale i celkové dodržování pitného režimu. Pokud víc pijete, menstruační krev se ředí a snáz odchází z těla. Horké tekutiny uleví od bolestí.
Zapojte pohyb
Pro lepší snášení hormonálních změn zkuste přiměřený pohyb. Nepřetěžujte se, cvičte pomalu, choďte na procházky a zkuste hormonální jógu. Nadýmání a střevní potíže zmírní právě uvolňovací nebo protahovací cviky.