Špatně se vám usíná? Tohle vám pomůže

Problém s usínáním má minimálně jedinkrát za život snad úplně každý. Možná to znáte i vy – dlouhé minuty se převalujete v posteli, snažíte se najít ideální polohu a ani přes veškerou snahu jednoduše nemůžete “zabrat”. A když tyhle problémy přetrvávají třeba několik hodin, pak se není čemu divit, že jste z toho na prášky a ráno se probouzíte rozmrzelí, unavení a se špatnou náladou.

Máte problém s usínáním? Nejste sami

Pokud jste si mysleli, že problém s usínáním máte jen vy, pak jste se spletli. Čím dál více lidí totiž nemůže v noci spát, příčin může být hned několik. My se ale v dnešním článku nechceme zabývat důvody, pro které nemůžete usnout, v noci se neustále převalujete a nemůžete klidně spát. Naopak se společně s vámi chceme zaměřit na způsoby, se kterými lze problém s usínáním vyřešit.

Tip první: dopřejte si horkou koupel

Někteří z vás nám jistě dají za pravdu, že není nic příjemnějšího, nežli se večer po náročném dni naložit do vany plné horké vody. Mnoho lidí to považuje za příjemnou formu relaxace a odpočinku.

Kromě toho, že si v horké vaně odpočinete a dopřejete vašim unaveným svalům příjemnou regeneraci, pomůžete si horkou koupelí před spaním i k tomu, že se vám bude v noci dobře a ničím nerušeně spát. Je to dáno tím, že se tělo po horké koupeli začne ochlazovat, což naprogramuje organismus k usínání.

Tip druhý: vsaďte na bylinky

Naše babičky věřily na sílu bylinek, stejně jako proslulé báby kořenářky, které na bylinky nedaly dopustit. Byly totiž toho názoru, že nám bylinky mohou pomoci s celou řadou zdravotních obtíží – takže i s nespavostí.

Pakliže chcete vsadit na bylinky (což vám doporučujeme všemi deseti), zaměřte svou pozornost na mučenku nebo levanduli. Mezi další bylinky, které jsou známé svými uklidňujícími účinky, patří heřmánek nebo meduňka.

Tip třetí: nastavte tělo na spánek

Odborníci mají jasno: rytmus spánku z velké části ovlivňuje střídání světla a tmy. Co tím chceme říci? Že je opravdu důležité, abyste spali ve tmě. Pokud se naše tělo nachází ve tmě, dochází k vylučování spánkového hormonu melatoninu, který má výrazný vliv na kvalitu našeho spánku.

Pozor si proto dejte nejen na světla lampiček nebo třeba pouličních lamp, které svítí až k vám do ložnice. Měli byste se zaměřit i na to, aby vás během spánku nerušil třeba digitální budík nebo světla od televize nebo počítače. Proto žádná elektronika do ložnice nepatří a nemáte zde co dělat.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments