Máte problémy s početím? Na vině mohou být diety

Mladé rodiny jsou dnes ve složité situaci. Věnují delší čas studiu, chtějí využít možností cestovat nebo i delší čas žít v zahraničí. Snaží se o uplatnění v práci a určité kariérní postavení. Zároveň si musí zajistit bydlení. Mateřství přichází ke slovu v pozdějším věku a mohou se dostavit problémy s početím.

Problémy s početím

Kolik lidí ve vašem okolí založilo rodinu okolo dvacátého roku věku? Je možné říci, že téměř nikdo. Závazek mateřství a rodičovství dnes odkládáme na mnohem později. Ve svém okolí tak máte nejpravděpodobněji ty, kteří se do založení rodiny pustili až po třicítce nebo dokonce ještě později. Ve vyšším věku se objevují častěji problémy s početím, ale i komplikace v průběhu těhotenství a při rekonvalescenci po porodu.

Jakmile se vyskytnou problémy s početím, ženy ihned začínají hledat viníka. Podrobí se gynekologickému vyšetření, vyšetření plodnosti se podrobí i partner. Viník však může být zcela jinde. Plodnost ohrožují krátkodobé diety!

Co se děje v těle při krátkodobé dietě

Při krátkodobé dietě se výrazně omezuje kalorický příjem. Navíc se tělu nedostává vitamínů, minerálů, bílkovin. Tělo je ohroženo i při nedostatku určité míry tuků a sacharidů. Nedostatek sacharidů znamená snížení tvorby hormonu serotoninu. Známe jej jako hormon štěstí, zodpovědný je ale i za rychlé změny nálad a za únavu. Nízký serotonin znamená i problém pro imunitní systém, jsme více náchylní k nachlazení a zánětům.

Při krátkodobých dietách může být narušena glukózová tolerance, která má přímo vliv na funkci vaječníků a objevuje se syndrom polycystických vaječníků. Po jídle nemáme pocit sytosti, proces nevydržíme a ihned se vracíme k původním, špatným, stravovacím návykům. Tělo se krátkodobému úbytku hmotnosti brání a při první příležitosti začne ihned ukládat nové tukové zásoby. Objevuje se nepříjemný jo-jo efekt, ale i vyšší tvorba estrogenů.

Poruchy menstruačního cyklu vlivem krátkodobých diet

Jakmile odbouráme výrazné množství tukové tkáně, objevují se u žen poruchy menstruačního cyklu. Ženám přestanou dozrávat ve vaječnících vajíčka a objevují se výrazné změny na děložní sliznici. Při jo-jo efektu se začne tuková tkáň rychle obnovovat a v ní se tvoří ve větší míře estrogeny. Zvýšená hladina estrogenů vede ke stimulaci děložní sliznice, která začíná růst. Růst děložní sliznice představuje vyšší riziko rakoviny dělohy. Rychlý úbytek tukové tkáně je ohrožením našeho zdraví, ale i schopnosti reprodukce.

Krátkodobé diety mohou způsobit nevratné poškození organizmu!

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments