Nedaří se vám v životě? Necítíte se doma dobře? Máte pocit nedostatečné energie a neustálé únavy? Podle některých teorií byste si měli dát pozor na květiny, které doma pěstujete – mohou vysávat energii a přinášet lidem špatnou náladu a negativní emoce.
Nemocné květiny radost nepřinesou
Jednoznačně bychom si měli dávat pozor na květiny a rostliny, které trpí nějakou nemocí, nebo dokonce plísní. Pokud by se nám doma rozlezla plíseň po zdech, také bychom s tím něco dělali, protože si uvědomujeme, že ji každou minutu dýcháme. Když však onemocní naše oblíbená květina, chceme ji zachraňovat a necháváme ji ve své blízkosti. Někteří rostlinní paraziti a plísně se samozřejmě dají léčit, a pokud si na to troufnete, zkuste to. Rozhodně však nenechávejte nemocné květiny doma příliš dlouho.
Záhadný břečťan
Vybavíte si, jak jsou v pohádkách zakleté hrady a zámky porostlé břečťanem a dalšími popínavými rostlinami od země až po střechu? Možná na tom něco bude. Říká se totiž, že břečťan vysává z lidí energii a působí negativně na jejich náladu.
V minulosti měl břečťan jako symbol docela nejednoznačný výklad. Lidé si jej spojovali s věrností a přátelstvím, mystikové jej tak považovali za symbol nesmrtelnosti a používali jej k výrobě léčivých lektvarů. Na druhou stranu jsou však jeho bobule jedovaté a někdo může špatně reagovat už jenom na dotyk s touto rostlinou. Navíc působí jakýmsi tajemným dojmem, a tak si lidé vyprávěli, že mezi šlahouny břečťanu přežívají jedovatí hadi.
Každopádně bychom rozhodně neměli nechat břečťanu volné pole působnosti, protože pokud se rozroste příliš, může narušit statiku staveb a způsobit velké nepříjemnosti.
Tchynin jazyk – ano, nebo ne?
Podobně nejednoznačná situace je v případě tchynina jazyku čili tenura (Sansevieria). Už lidový název této rostliny napovídá, že na lidi nepůsobí zrovna přátelským dojmem. Na druhou stranu se uvádí, že tato pokojovka skvěle čistí vzduch a je vhodné ji mít i v ložnici, kde nám usnadní dýchání během spánku. Možná má na každého člověka jiné účinky? Chce to zkrátka vyzkoušet.
A co říká feng-šuej?
Podle feng-šuej bychom se měli vyhýbat květinám, které tvoří ostré a špičaté tvary. Pokud si zařizujete domácnost podle tohoto učení, dávejte si tedy pozor na kaktusy. A opět i feng-šuej radí vyhýbat se rostlinám, které usychají, jsou nemocné anebo nedostávají dostatečnou péči – takové květiny totiž mají tendenci brát si energii ze svého okolí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Jardineriaon