Lidé se opět pomalu, ale jistě začínají rozjíždět do zahraničních krajin na dovolené. Mnoho z nich pochopitelně volí cestu automobilem. Ovšem v takovém případě je nutno seznámit se s předpisy, které platí v zemích, kterými projíždíte nebo do kterých míříte. V opačném případě by se vám to mohlo hodně prodražit.
Byli nekompromisní
Podobně jako třeba panu Danielovi, který se s námi podělil o nepříjemný zážitek z Německa. “Kousek za Rozvadovem mě zastavila německá hlídka. Myslel jsem, že jde o rutinní kontrolu a vše se vyřeší bez problémů. To jsem se ale pletl,” líčí svůj zážitek s německou policií Daniel. “Poté, co mi zkontrolovali papíry, je začala zajímat moje navigace na mobilu. Chvíli si ji prohlíželi a pak se zeptali, zda mám zapnuté upozornění na radary.“
Vzhledem k tomu, že šlo o navigační program Waze, u kterého je toto upozorňování standardem a jedním z důvodů velké obliby, odpověděl kladně. “Tak jsem dostal přednášku, že je to zakázané. Domluva ale nestačila, ještě mi dali pokutu 80 euro,” říká Daniel, který tak přišel přibližně o dva tisíce korun, což je nepříjemné.
V Německu totiž bylo už před časem zavedeno nové nařízení, které se v poslední době začalo ve velkém vymáhat. Nejde o to, že byste nemohli mít v automobilu navigaci, ovšem je velký problém, když na ní máte upozornění na radary. To už je totiž považováno v podstatě za antiradar, což je vlastně logické.
Dává to smysl
Je pravdou, že radary pozbývají své preventivní a kontrolní funkce, když mají řidiči v autě nainstalovanou aplikaci, která je na každý z nich dopředu upozorní. Pak není nic jednoduššího než upravit rychlost pro daný kousek a pak zase zrychlit. To ovšem není cílem radarů. Ty mají pomoci zajistit bezpečný provoz, a to i tím, že řidiči zkrátka neví, kde na ně narazí.
Je každopádně s podivem, že jako jedni z prvních toto opatření zavedli právě Němci, tedy milovníci rychlé jízdy a neomezené rychlosti. Pravdou ale je, že jejich dálnice dávno nejsou řidičským eldorádem a skýtají jedno rychlostní omezení za druhým. A tam, kde jsou, si to skutečně dobře hlídají. Dá se přitom očekávat, že něco podobného se nakonec prosadí i v dalších zemích, pokud to nebude vyžadováno rovnou na úrovni Evropské unie.
Foto: Shutterstock