Vysoký krevní tlak se projevuje častou únavou, hučením v uších, občasnými bolestmi hlavy, závratěmi a zadýcháváním při námaze. Co s vysokým tlakem?
Krevní tlak je závislý zdraví a fyzičce. Ovlivňuje ho síla srdečního svalu, šířka cév a množství krve, která v nich proudí. Vysoký krevní tlak může poškodit srdce a cévní stěny. Často nemá žádné příznaky. Unavuje ale srdce, zvyšuje riziko aterosklerózy a mozkových příhod. Příčinou může být onemocnění ledvin i zánět v těle. Spouštěčem hypertenze může být více faktorů.
Vysoký krevní tlak
- při krátkodobém i dlouhodobějším stresu
- při nadváze
- při cukrovce
- při vysoké hladině cholesterolu v krvi
- u kuřáků
- při špatné životosprávě, solení a tučných jídlech
Jak na hypertenzi
Pokud se zjistí při běžné kontrole krevního tlaku, dělá se pak monitoring tlaku pravidelným měřením. Tlakoměr si můžete pořídit i domů. Můžete trpět i syndromem bílého pláště a krevní tlak se vám zvýší přítomností v ordinaci a stresem před vyšetřením. Někteří lidé sázejí na alternativní medicínu, jako akupunkturu, homeopatii, fytoterapii a aromaterapii, jako doplněk ke klasické léčbě. Pomáhá i prstová jóga, která se provádí se denně 40 minut, které lze rozdělit na 4 části po 10 minutách.
Bylinky
Při hypertenzi pomáhá meduňka, máta, hloh obecný nebo běhovec plazivý. Jednu čajovou lžičku bylinky zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat, scedit a pít 2x denně.
Úprava stravy
Vhodné je shodit pár kilogramů, zdravěji jíst, denně ovoce a zeleninu, omezit sůl, tučná, smažená a sladká jídla, bílou mouku, slané pochutiny a sladkosti. Dodržovat pitný režim v podobě čisté vody bez bublin, minerálních vod a čajů, žádné sladké limonády, alkohol a méně kávy.
Pohyb, relaxace a spánek
Důležitý je dostatek pravidelného pohybu, a to i na čerstvém vzduchu. Dostatek odpočinku a spánku ve vyvětrané místnosti. Zmírnit stres, využít relaxační techniky, jako hudba a meditace, správné a hluboké dýchání.