Těžko lze najít člověka, který by neměl mateřské znaménko. Avšak některá znaménka mohou přejít ve zhoubný nádor. Která znaménka je nutné kontrolovat a proč? Jaké dva typy mateřských znamének máme a jak je poznáme?
Mateřská znaménka patří do skupiny pigmentových névů. Rozlišujeme mateřská znaménka vyvýšená a tmavá plochá znaménka. Na kůži člověka se může vyskytnout i několik desítek mateřských znamének. S některými znaménky se již narodíme, některá vznikají v průběhu života. Někdy může mateřské znaménko přejít ve zhoubný kožní nádor, tj. melanom. Tento závažný problém se však vyskytuje jen u malého množství pigmentových névů.
Co je třeba bedlivě sledovat a kontrolovat?
Pravidelně bychom měli kontrolovat zejména ta znaménka, která vznikají v průběhu života, především nově vzniklá po slunění. Právě ta bývají zároveň i velmi nenápadná a vyskytují se v úrovni kůže, tj. když po nich přejedete, tak je nenahmatáte. Jasně i nejasně ohraničené útvary mají světle až tmavě hnědou barvu, někdy až dočerna.
Nezapomeňte prohlédnout a sledovat všechna znaménka i ta, která jsou na místě dráždění prádlem, tj. v oblasti pasu, podprsenky i tam, kde nosíte tašku přes rameno, hodinky, stejně tak i znaménko ve vlasové části hlavy, kde může být drážděno kartáčem při česání. Mateřská znaménka se mohou objevit i pod nehtem či na plosce nohy.
Přestože takřka každého znervózňují hmatatelná mateřská znaménka, která nebývají nebezpečná, ale právě aktivní dysplatické névy se snáze přehlédnou. Vystouplé znaménko může působit neesteticky, ale obvykle je nezhoubné oproti těm, která nenahmatáme. Ta právě jsou malá, ale při bližším a pečlivém prohlédnutí lze spatřit, zda došlo ke změně barvy. Takové znaménko může ztmavnout, zvětšovat se, může na povrchu zdrsnět, svědit. Toto jsou právě ony aktivní nebezpečné névy. Zde pomůže chirurgické odstranění a to je třeba provést co nejdříve, ještě než se z toho vyvine melanom kůže.
Symptomy, které jsou alarmující
Jakákoliv asymetrie, tj. projev na kůži v nepravidelném tvaru, kterým se liší od pigmentových projevů kůže, okraje znaménka jsou nepravidelné a rozplývající se hranice, stejně tak varovným signálem je nepravidelnost zbarvení, kdy převažují různé odstíny hnědé i červené barvy a některé části mohou být růžové, bílé či šedo-modré. Jakékoliv průběžné změny, ať už ohledně velikosti, tvaru, povrchu i subjektivního pocitu je třeba nepodceňovat a řešit.
Jakékoli měnící se znaménko by měl vidět odborník – kožní lékař.