Matka dostala infekci z menstruačního kalíšku, která ji připravila o obě nohy a prsty na rukou

Děsivou zkušenost má za sebou matka tří dětí z Francie, Sandrine Graneau. Šestatřicetiletá žena se namísto vložek a tamponů rozhodla používat moderní menstruační kalíšek. A právě ten ji způsobil závažné zdravotní problémy, v důsledku kterých bojovala o život.

Sandrine při používání menstruačního kalíšku utrpěla takzvaný toxický šok. Infekce se bohužel nezastavila na jednom místě, ale zasáhla i vzdálenější části těla. Dostala se do ledvin, jater i plic. Lékaři museli ženě amputovat obě nohy a také části prstů na rukou.

Bakterie ohrožuje orgány

Sama žena následně uvedla, že z obalu kalíšku nebylo jasné, jak dlouho ho může mít zavedený v těle a za jak dlouho je třeba vyndat a očistit. Když u ní propukly problémy, měla ho aplikovaný několik hodin.

To ale stačilo na rozvinutí závažného toxického syndromu, který způsobila bakterie známá jako Staphylococcus aureus. Ta roste přirozeně v prostředí vagíny, ovšem v tomto případě se dostala do krevního oběhu a začala páchat neplechu.

Paní Graneau tento stav popisovala jako zprvu mírné bolesti v oblasti žaludku. Ty se ale následně zhoršovaly a poté, co jí vystřelil krevní tlak, zamířila rovnou do nemocnice.

Nejde ani tak o to, že by tato bakterie byla nebezpečná sama o sobě. Jde o škody, které dokáže způsobit orgánům,” uvedla Sandrine Graneau. “Toxiny zasáhly má játra, ledviny a plíce.

Toxický šok je spojován především s tampony

Infekce pak začala likvidovat tkán pacientky na rukou a nohou. Lékařům nezbyla jiná možnost než amputace obou dolních končetin a prstů na rukou. Jinak hrozilo fatální zasažení životně důležitých orgánů.

Syndrom toxického šoku je poměrně vzácný, ale o to závažnější. Mnoho lidí pravděpodobně slyšelo hororové příběhy žen, které si nechaly příliš dlouho zavedený tampon, ale kdy to přeci jen dopadlo dobře. Bohužel v některých případech to nedopadne dobře vůbec. Například minulý týden na šok způsobený tamponem zemřela sedmnáctiletá Belgičanka Laurance Hennuy.

Právě tampony byly dosud zodpovědné za tři čtvrtiny všech toxických šoků. Menstruační vložky jsou v tomto ohledu výrazně bezpečnější. Ohledně kalíšků pak máme příliš málo dat, protože se tato metoda zatím masivně nerozšířila. Ale vzhledem k tomu, že v těle ženy také zůstávají delší dobu, mají lékaři za to, že riziko šoku zvyšují.

Tento týden však francouzská agentura pro potraviny, životní prostředí a zdraví (ANSES) vyzvala výrobce tamponů a kalíšků, aby ženám poskytly jasné informace o tom, jak dlouho je mohou používat.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments