Mimo jiné v důsledku klimatických změn se Česká republika stala novou domovinou takových druhů klíšťat, na která jsme nebyli zvyklí. Ta pocházejí zejména z jižní Evropy nebo dokonce Afriky. Jde především o pijáka lužního a také klíšťata rodu Hyalomma, která jsou skutečně exotická.
Pořádně velké klíště
Tato klíšťata k nám pravděpodobně zanesli stěhovaví ptáci, a zatímco nějakou dobu se šířila především na jižní Moravě, kde bývá nejtepleji v celé zemi, dnes už jsou místa jejich výskytu mnohem četnější a pokrývají v podstatě celou republiku.
Pijáci lužní jsou velmi nebezpeční především pro zvířata. Hrůzu z nich mají zejména majitelé psů, kterým mohou způsobit psí babeziózů, která pro ně může být i smrtelná. Podobně závažné důsledky mohou mít také pro koně.
Exotický druh Hyalomma marginatum budí ještě větší obavy, protože může přenášet řadu nemocí, mezi nimi krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Specifikem tohoto klíštěte je značná velikost a také rychlost. Na rozdíl od běžného klíštěte, které čeká na místě, dokáže tento tropický druh pronásledovat svého hostitele i desítky metrů.
Klíště, které loví
Klíště Hyalomma, neboli takzvané megaklíště, je výrazně větší než klíště obecné, když může dorůst až do velikosti 2,5 centimetru. Vyznačuje se proužkovanými nohama a jak se ukazuje, přežívá v podmínkách s velmi širokým rozpětím teploty a vlhkosti. Jakmile tak bylo na naše území zaneseno, zřejmě už se ho nezbavíme.
Schopnost pohybu získalo toto klíště zřejmě evolučně. Původně se totiž vyskytovalo v oblastech, kde nemělo tolik přirozených hostitelů, a tak když už se nějaký objevil, muselo se dát do pohybu, aby se na něj mohlo přisát.
Toto klíště v minulých letech bohužel způsobilo i několik úmrtí. Lék na jím přenášenou nemoc není, je možné pouze mírnit příznaky. Účinnou ochranou je tak především používání vhodného oblečení či repelentů.
Foto: Shutterstock