Metličky jsou velmi tenké žilky zbarvené nejčastěji do fialova, které podle statistik trápí každou druhou ženu. Většina lidí je považuje spíše za kosmetický problém, jen málokdo si bohužel uvědomuje, že metličky jsou daleko závažnějším problémem, nežli pouze estetickou vadou na kráse…
Co jsou metličky?
Pokud patříte k lidem, kteří vůbec netuší, co jsou metličky vlastně zač, určitě oceníte stručné vysvětlení.
Metličky jsou, jak již bylo zmíněno na začátku dnešního článku, tenoučké žilky, které mohou mít fialovou, modrou i modročervenou barvu. Jsou okem nepřehlédnutelné a nejčastěji se objevují na vnějších stranách stehen a bérců – objevit se ale mohou i v obličeji. Zpravidla vytváří tvar pavučinky a mohou vystupovat na povrch pokožky.
Příčiny vzniku
Za vznik nevzhledných metliček může podle lékařů z drtivé většiny genetika. Mimo jiné ale můžeme mezi rizikové faktory zařadit i životní styl. Vznik metliček negativně podporuje například kouření, pití alkoholu, stejně tak i nadváha a obezita nebo třeba nedostatek pohybu.
Mezi příčiny vzniku metliček dále můžeme zařadit i stav hormonální nerovnováhy, ke kterému může dojít například během těhotenství, negativní dopad má i užívání hormonální antikoncepce.
Jak se jich zbavit?
Je několik způsobů, kterými se dá metliček zbavit. Konkrétní postup vždy určuje lékař na základě prvotního vyšetření cévního systému. Poté se přistupuje k odstranění metliček za pomoci:
- ošetření barvivových laserů
- sklerotizace
První možností je ošetření za pomoci barvivových laserů, kdy se laserové paprsky dostanou až do cévy, aniž by došlo k narušení kůže. Světelná energie se pak na postiženém místě změní v tepelnou a tím dojde k trvalému narušení postižené cévy – ta se uzavře.
Druhou možností je sklerotizace, což je bezbolestná metoda, při které se do metliček vstříkne za pomoci speciální jehličky speciální roztok. Ten se postará o zničení vnitřní žilní výstelky, ve které poté přestane proudit krev a cévní stěny se slepí – nejdéle do 6. týdnů po ošetření se žilky samy vstřebají.