Rostliny potřebují ke svému zdravému a spokojenému růstu dostatek živin, ale také správnou půdu. Vše lze zařídit. Jdeme na to!
Půda i živiny
Jistě jste již zkusili vše možné, aby se vašim rostlinám vedlo co nejlépe. Někdy ale prostě musíme hledat tu správnou možnost, kterou přímo naše rostliny vyžadují. Když se nám to podaří, jsme odměněni záplavou květů nebo bohatou úrodou. Možná se k vám ještě nedostalo toto odvěké zahradnické tajemství jménem epsomská sůl. O co jde?
Sůl plná živin, kterou potřebují rostliny ke svému růstu
Epsomská sůl je skutečný poklad v zahradě. Může se hodit při pěstování rajčat, růží, azalek nebo paprik. Rostliny uvítají deset procent hořčíku a třináct procent síranů, které obsahuje. Bez těchto živin se jen těžko obejdou. Rostliny je potřebují zejména ve fázi růstu.
Zatímco někteří zahradníci tvrdí, že rostlinám tato sůl nepomáhá, jiní ji vyzdvihují až do nebe. Jedná se totiž o velmi vítaný přírodní zdroj živin. Tuto speciální sůl tedy můžete používat například jako hnojivo, které jednou za čas dopřejete rajčatům, nebo také růžím.
Za epsomskou sůl vám poděkuje i půda, jelikož má vysoké pH. Pokud tedy máte kyselou půdu, je na čase ji začít pomalu neutralizovat.
Odradíte škůdce
Přejete si, aby si na vaší úrodě nepochutnal nikdo jiný, jen vy sami? Epsomská sůl se používá jako náhrada chemických prostředků, které hubí slimáky a hraboše. Posypáním půdy v okolí rostlin si tedy nezajišťujete jen výživu pro rostliny, ale také přirozenou ochranu vaší úrody.
V době květu se nepoužívá
Stejně jako mnoho dalších hnojiv se ani tato speciální sůl nepoužívá v době květu. Můžete ji tedy použít ihned z kraje jara, kdy rostlina teprve raší a ukazují se první listy, nebo později, po odkvětu.
Epsomská sůl vám udělá skvělou službu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bobvila
Epsomská sůl, čili síran hořečnatý.
Nemám nic proti použití tzv. hořké soli jako postřiku – ale hnojit tím rostliny – no, jedna “chytrá” dáma nasypala epsomskou sůl k thujím jako hnojivo – hrst ke každé rostlině a taky při výsadbě dalších thují – ke každé rostlině hrst do jámy…a děly se věci – všechny thuje poctivě zdechly – takže opatrně s těmi zázraky!