Funguje váš střevní mikrobiom správně? Pokud ne, vaše imunita dostává na frak

Vědci v poslední době zkoumají jaký vliv mají mikroorganismy (zvaný mikrobiom) na naše zdraví, do jaké míry ho ovlivňují a jakou měrou přispívají ke vzniku některých onemocnění. Mikrobiom je tvořen bakteriemi, viry, houbami, plísněmi a řasami. Bakterie mají na zdraví největší vliv. Doposud se mělo za to, že mikrobiom funguje podobně jako „otisk prstu“, přičemž každý člověk má ve svém mikrobiomu svou vlastní jedinečnou sadu bakterií. Nyní lékaři vědí, že mikrobiom je dynamické, neustále se měnící prostředí. Ve skutečnosti je prostředí tak dynamické, že stav vašeho mikrobiomu v tuto chvíli, se může za hodinu výrazně lišit.

Střevní mikrobiom a onemocnění

Střevního mikrobiom západního člověka a jedince z přírodního kmene se liší svou diverzitou. I když jsme téměř vymýtili mnohá bakteriální a infekční onemocnění, vyměnili jsme je za chronická onemocnění a autoimunitních choroby. Vliv mikrobiomu je zásadní, zejména v interakci s imunitním systémem. Mikrobiom nás chrání ve střevech i na kůži, která je osídlena bakteriemi.

Mikrobiom, trávicí problémy a fyzické i psychické nemoci

Nerovnováha střevní mikroflóry způsobuje průjmy a nemoci trávicího systému. Disbióza – narušení mikrobiomu, má vliv i na psychická onemocnění. Ve střevních buňkách totiž vzniká serotonin, který funguje jako přenašeč nervových vzruchů. Bez něj vzniká úzkost, deprese, nesoustředěnost, neklid, nespavost a další choroby.

Nerovnováha střevní mikroflóry může způsobovat řadu onemocnění. / Foto: Shutterstock

Jak mikrobiom na pokožce podpořit a nenarušit

Kde patogeny nejsou, zázračně se tam sám od sebe neobjeví, proto je zbytečné doma nadměrně používat dezinfekční prostředky. Tam, kde je vysoký výskyt patogenů,  jako jsou nemocnice nebo dopravní prostředky, je dezinfekce vhodná. Stačí však běžné mýdlo. Nadbytečným používáním mýdel a dezinfekcí narušujeme přirozený mikrobiální film, vznikají kožní onemocnění a snižuje se nám imunita.

Jak se tvoří imunita díky mikrobiomu

Mikrobiom má největší vliv na zdraví v prvním půlroce života novorozence a v dětství, kdy se tělo osidluje mikroorganismy a z jejich interakce se vyvíjí imunitní systém. A proto je důležité setkávat se s viry i bakteriemi a budovat si imunitu. Nejúčinnější je ovlivňovat mikrobiom komplexně. Zdravou stravou, pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, cvičením, otužováním a ne moc přehnanou hygienou.

Mikroorganismy v praxi

Až 99.99 % mikroorganismů nám může pomáhat. Díky nim vyrábíme třeba chleba, víno či pivo. Enzymy zase používáme při praní a mnoho z mikroorganismů obsahují i léčiva. Přesto je třeba být opatrní. Pokud se u někoho vyvine chronická nebo imunitní choroba, ovlivnil to hlavně spánek, prostředí, strava i zmiňovaný mikrobiom. Někdy je proto dobré doplnit probiotika a prebiotika, nejlépe dohromady jako symbiotika.

Foto: Shutterstock, zdroj: Livestrong

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments