Tak něco takového se opravdu nečekalo. Jak se ukazuje, zalepení státního rozpočtu, který je děravý jak řešeto a každý rok v něm chybí stovky miliard korun, nakonec zřejmě zaplatí nízko a středněpříjmové domácnosti. Alespoň to vyplývá z plánu ministerstva financí, který je jedním slovem otřesný.
Lidé se nedoplatí
Na tento materiál upozornila Česká televize a je skutečně na pováženou, že se o něčem takovém byť jen vůbec uvažuje, natož aby to nakonec bylo schváleno. Chystá se tu totiž největší změna daně z přidané hodnoty za posledních deset let.
Kdo by očekával kosmetické změny, byl by na omylu. Ministr financí chce škrtnout nejnižší desetiprocentní sazbu DPH, a to v době, kdy mají domácnosti hluboko do kapsy po bezprecedentní inflační vlně, která ještě podle všeho neskončila.
Zboží a služby z této desetiprocentní sazby se přitom často nepřesunou do té nově nejnižší, která by měla být nastavena na 14 %, ale rovnou do té nejvyšší, tedy 21procentní. Týkat se to má tak zásadních věcí, jako je vodné a stočné, ubytovacích služeb nebo dokonce tepla.
Kdo to vymyslel?
Někomu tady zjevně nedošlo, proč byla desetiprocentní sazba vytvořena a proč do ní byly zařazeny právě takovéto položky. Jednoduše proto, že je potřebuje každý a stát tehdy chtěl ulevit hlavně nízkopříjmovým domácnostem, jejichž velkou část rozpočtu tvoří. Pokud teď někdo tyto položky vezme a přesune je do nejvyšší sazby, jen proto, aby něco přiteklo do rozpočtu, potom to není nic jiného než asociální přístup.
V době energetické krize je navíc naprosto nepochopitelné, že někoho napadne, že do vyšší sazby přesune rychle zdražující položky jako teplo nebo vodné a stočné. Právě ty teď komplikují život lidem, protože na nich mají vysoké nedoplatky.
Bohužel to celé nelze hodnotit jinak než jako naprostý debakl ministra financí, který dnes a denně ukazuje svou nekompetentnost v tomto úřadě.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock