Jak rychle se situace v současné energetické krizi mění, dokazuje pohled na spotové ceny elektřiny a plynu v těchto dnech. Zatímco grafy a z nich vyplývající ceny pro koncové spotřebitele ještě před měsícem budily doslova hrůzu, protože neustále rostly na nová a nová maxima, která přitom byla mnohanásobky dříve ustálených cen, teď se děje pravý opak.
Plynu je najednou spousta
Zejména ceny plynu na spotovém trhu se doslova propadají. Cena za jednu megawatthodinu plynu na burze se dokonce dotkla 60 eur. To je cena, kterou jsme naposledy viděli před rokem. Od té doby se stihla vyšplhat až na 280 euro na konci srpna. Následně ovšem začala poměrně rychle klesat.
Důvodem je především skutečnost, že se Evropě a Českou republiku nevyjímaje podařilo naplnit zásobníky plynu takřka ze sta procent. Navíc hraje do karet také počasí, které je na říjen nebývale teplé. Svou roli zřejmě plní i dobrovolné úspory firem a domácností, jež mohou dosahovat až dvaceti procent oproti loňsku.
Zdá se, že přinejmenším na tuto zimu je situace s plynem vyřešená, když navíc u evropského pobřeží stojí několik tankerů doslova naplněných plynem, který už není kam dávat. Pomalu klesá také cena elektřiny, která na plynu do značné míry závisí.
Jaký to ale má vliv na koncového zákazníka? Pravdou je, že lidé se standardními tarify se nějakého zlevnění jen tak nedočkají. Stále jde o velmi krátkodobé výkyvy. A stejně tak, jako vám nebyly započteny ty nejvyšší ceny, nebudou se vás týkat ani současná minima. Váš dodavatel má pro vás nakoupeno za určitou zprůměrovanou cenu, kterou budete muset platit i nadále.
Dá se na tom vydělat
Odlišné je to ale u domácností, které jejich méně solidní dodavatelé před časem převedli právě na spotové ceny. Znamená to, že odebírají elektřinu a plyn právě za ceny, které jsou aktuálně platné na trhu. Když se tak dělo, byla to pro tyto zákazníky doslova katastrofa, protože to v ten moment znamenalo platbu desítek tisíc korun měsíčně.
Teď z toho ale tito lidé mohou přinejmenším krátkodobě těžit. Odebírají totiž energie za tržní ceny, které jsou teď nižší než ty průměrné, za něž dodávají společnosti v rámci standardních tarifů.
Pravdou také je, že přechod na spotové ceny do značné míry zvýhodnilo zastropování cen energií od státu. Platí totiž, že v případě dalšího zdražení budou zákazníci platit jen do určité výše, zbytek za ně doplatí stát. Naopak ale mohou využívat toho, že energie zlevní jako právě teď. Potom budou platit méně než ostatní.
Foto: Shutterstock
Jasně…teplý počasí pomáhá ,ale museli jsme topit už v září….. hodně lidí má ještě k tomu zafixovaný ceny a ještě nakoupili drahý dřevo a uhlí ….takže plyn a většinu elektriky zatím potřebovat nebudou … jenže ne všichni mají takový štěstí….,,Fialův blahobyt,, teprve pro většinu přijde…..
Dobře už bylo,bohužel,tak to chodí v našem systému…pracujici,tedy 90% chudne, 10%bohatych na jejich úkor bohatne..co s tím?
To máte pravdu Milá paní ty co bohatou mají pořád málo a ty co maji málo ještě více schudnou je to smutné .
Na úkor druhých opravdu někteří bohatnou – z těch 10% je jich tak polovina – možná méně. Pak jsou pracující lidé, kteří nečekají, až jim někdo pomůže – když se nedaří, snaží se změnit obor, učí se stále nové věci, snaží se přizpůsobit situaci jak to jen jde. A ještě poslouchají řeči o nezaslouženém výdělku… A pak jsou lidé, kteří stále jen brečí, jak něco nejde – učit se něco nového – vymlouvají se na věk (jsou staří na učení ve 40!) a kdovíco ještě. Nakupují bez rozmyslu v nesmyslných akcích i věci, které nepotřebují, neobejdou se bez alkoholu, cigaret,… Číst vice »