Mnoha lidem nechutná, ale zázrak z mléka dokáže zatočit se zákeřnými bakteriemi

Virulence definuje schopnost mikrobu proniknout do těla a vyvolat onemocnění. Virulenci určitých bakterií dokáže zmírnit mléčný nápoj, který je dostupný v každé prodejně potravin. Pusťte kefír do jídelníčků.

Kefír s úšklebkem

Asi málokdo z nás může říci, že si dá hrnek čistého kefíru s velkou chutí. Přes jeho kyselou chuť bychom jej měli zařadit častěji do jídelníčku. Kefír je odpradávna spojován s dlouhověkostí a pevným zdravím a pokud vám opravdu nechutná, vyzkoušejte smíchání s dětskou výživou, datlovým sirupem nebo lžící medu.

Pro zdravou střevní mikroflóru

Je známé, že většina imunitního systému sídlí v našich střevech. A jakmile nefunguje imunitní systém správně, je to otevřená brána pro nejrůznější bakterie a mikroorganizmy, které se začnou v těle rozmnožovat. Posílením imunitního systému prospíváme zdraví.

Blahodárné účinky kefíru

Kefír pomáhá s trávením, snížením tlaku a cholesterolu, posiluje imunitní systém a působí protizánětlivě. Je silným antioxidantem a bojuje proti stárnutí buněk. Obsahem probiotik poráží jogurt. Během týdne by dospělá osoba měla vypít asi 1 litr kefíru.

Konec bakteriální komunikace

Bakterie, které se začínají množit, mezi sebou jistým způsobem komunikují. Patogeny jsou různě virulentní, což znamená, že mají různou schopnost pronikat do těla a způsobit chorobu. Virulenci je možné narušit právě molekulami obsaženými v kefíru nebo jogurtu.

Foto: Shutterstock

Alternativa k antibiotikům

Účinným lékem jsou antibiotika, problémem je, že je proti nim část bakterií rezistentní. Zároveň jejich užívání poškozuje střevní mikroflóru. Zkoumání působení molekul kefíru s obsahem tryptophol-acetátu by mohlo přinést v budoucnu nové typy léků.

Tryptophol-acetát byl účinný vůči bakteriím:

  • Způsobujícím zápal plic.
  • Otravu jídlem.
  • Způsobující nejrůznější záněty.

Domácí kefír

Kefír je běžně dostupnou potravinou, kterou zakoupíte čerstvou. Také si jej můžete připravovat doma za pomoci kefírové houby nebo kefírových krystalů. Připravuje se z čerstvého plnotučného mléka a doba přípravy je asi 24 hodin. Následně se kefírová houba scedí, propláchne a použije znovu a znovu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments