Rychle zdražující energie mají v konečném efektu mnoho podobu, a to v závislosti na tom, v jakém poměru ta která domácnost používá elektřinu, plyn, případně jiné zdroje energie. Některé domácnosti tak sice zdražení pocítí, ale nebude pro ně nijak zásadní. Pro jiné už může jít o větší problém. A pak je tu skupina těch, pro něž může být výsledné vyúčtování doslova likvidační.
Desetinásobné zdražení
Mluvíme tu především o těch domácnostech, které vytápějí elektrickými přímotopy. Takových je v České republice překvapivě velké množství, podle statistik Energetického regulačního úřadu kolem 15 %. Pokud vezmeme celkový počet 5,3 milionu domácností, vychází to přibližně na 800 tisíc z nich.
Vytápění elektřinou nikdy nepatřilo k nejvýhodnějším způsobům, avšak v minulých letech to nikdo příliš řešit nemusel, protože elektřina byla poměrně levná. To se ale změnilo. A v kombinaci s nízkou efektivitou takového vytápění je to skutečně až likvidační kombinace.
Lidé si nechávali instalovat přímotopy především v 90. letech, kdy se hodně mluvilo o tom, že jde o zdroj tepla budoucnosti, protože neznečišťuje ovzduší. Tehdy nebylo příliš nad čím přemýšlet, protože kilowatthodina stála přibližně 60 haléřů, jak pro idnes.cz uvádí Jiří Matoušek ze společnosti Centropol. Dnes už je to ale desetkrát tolik a ceny nejspíše ještě porostou.
Faktura bude nemilá
Přímotopy se dnes navíc nacházejí často ve starších, nezateplených a celkově neúsporných nemovitostech, které navíc najdeme třeba ještě v chladnějším podnebí v horkách nebo podhůří. Tam může celková spotřeba za rok klidně dosáhnout 20 megawatthodin, což při dnešních cenách znamená částku ve výši kolem 250 tisíc korun.
Ve výsledku se ale vlastně pouze poměr mezi cenou elektřiny a plynu a jejich výhodnosti pro vytápění posunul do nových výšin. Pokud by stejná domácnost vytápěla plynem, vyšlo by jí to přibližně na 150 tisíc korun. To také není málo a pro mnohé to může být stejně tak nezaplatitelné. Přesto jde ale v absolutních číslech o významný rozdíl.
Každopádně se potvrzuje, že někteří lidé budou mít obrovské problémy s tím, jak uhradit energie, které letos a příští rok spotřebují.
Foto: Shutterstock
Za tohle můžem poděkovat našim vedoucím matlalům,neschopným vlastních názorů a myšlení. Jen loutky, vedené z venčí. Listopadové volby,by jim měly dát jasnou výstrahu, lidé, přemýšlejte.
Národě na co čekáš? Vyoknit je třeba hned.
Pravda jak dlouho tomu lidé budou přihlížet a mlčet
Pro soudržnost společnosti jsou zcela zásadními předpoklady – levné energie (zejména elektřina a plyn) a levné základní potraviny. A právě vláda Fialy koná tak, aby energie byly co nejdražší a též základní potraviny byly co nejdražší. Vláda Fialy nechce stáhnout naši levnou elektřinu z lipské burzy, odkud ji zpětně nakupujeme padesátkrát předraženou, a to jen proto aby se pár akcionářů ČEZu s neznámým původem na Kypru či v USA co nejvíc napakovalo. Vláda Fialy raději nechá zbídačit milióny našich občanů a zlikvidovat významné části naší ekonomiky, než aby byla dotčena práva nenažraných akcionářů. Nemravná smlouva, která umožňuje akcionáři lichvářsky odírat… Číst vice »
Takové jsi ten méně myslící národ vybral. Pořád ty samé. Tady je výsledek. Vláda 5 Id… tu.
Pěkně nás ten vysněný západ okrádá. Zloděj kde se člověk podívá. No hlavně že nás ohrožuje Rusko😂
Místo aby se řešil problém elektrické energie po vzoru Francie, která prodává na burzu až nadbytečnou energii, budeme řešit faktury za předraženou energii.
Místo toho aby se národ zbavil vlastizradcu tak jen brbla a myslí si že to někdo udělá za ně. Bezmozci.
Místo poslouchání keců pana Okamury si zjistěte jak to doopravdy je. ČEZ PRODÁVÁ NA BURZU V LIPSKU PŘEBYTKY!
Přejděte na plyn. Nejlépe na dodavatele, kterého zde propagujeme