Aktuální společenskou hrozbu číslo 1, tedy koronavirovou infekci, jsme si zvykli řešit z velkého nadhledu, kdy se zabýváme často věcmi, jež se ve výsledku ukáží být nepodstatné a pouze zvyšují paniku. Naopak zapomínáme na faktory, které mohou hrát zásadní roli.
I záchodové prkénko je čistší
Podobně je tomu v případě mobilních telefonů ve spojení s koronavirem. Jak známo, tato virová infekce způsobující nemoc Covid-19 se rozšiřuje tak, že nakažená osoba vykašlává či vydechuje infikované kapénky. Obvykle se snažíme, abychom od takového osoby byli co nejdále a nedostali tak “první zásah”. Jenže kapénky nemusí putovat přímo do dalších organismů, ale bohužel se zachycují také na površích různých předmětů, ať už to jsou stoly, potraviny nebo právě mobily.
V druhotném sledu se pak můžeme nakazit právě z takovýchto předmětů. Zatímco u jiných předmětů je pravděpodobnost poměrně nízká, v případě mobilních telefonů odborníci varují, a to už dlouhodobě. Jak ukázala například studie britské společnosti Initial Washroom Hygiene, takový mobil je až šestkrát špinavější než záchodové prkénko.
Jak telefon očistit
Telefon vnímáme jako cosi svého a zapomínáme, že může jít o nejefektivnější nosič nejrůznějších virů a bakterií. Ostatně, sami si vzpomeňte, jak často ho pokládáte na stůl v cizím prostředí, případně jak moc ho půjčujete známým, abyste jim třeba ukázali povedenou fotku? Dalším problémem spojeným s mobilem je skutečnost, že ho po těchto aktivitách přikládáme záhy k obličeji, abychom vyřídili nějaký ten hovor.
Platilo to vždy, ale v současné nelehké době o to více: mobil je třeba čistit. Aktuálně je to pochopitelně – vzhledem k nedostatku dezinfekčních prostředků – problém, ale jakmile se vám nějaký podaří pořídit, neměli byste s očištěním povrchu otálet. Postačit ale může otření smartphonu pomocí hadříku navlhčeného v lihu. Je také možné zařízení nechat očistit UV lampou.
Foto: Freepik