Vynášení odpadkového koše je věčným zdrojem domácích sporů. Kdo to bude dělat? Jak často? A proč zrovna já a ne někdo jiný? Přitom je to práce, která je za pár minut hotová. Nic to však nemění na tom, že se do toho nikomu nechce.
Jak často vynášet koš?
Určitě je vhodné mít doma několik odpadkových košů, díky kterým můžete v domácnosti rovnou třídit odpad.
Především koš se „směsným“ odpadem je pak potřeba vynášet poměrně často. Házíte-li do něj zbytky jídla, hygienické potřeby a podobně, pak byste ho měli z domácnosti vynášet alespoň jednou za dva dny, maximálně za tři. Zbytky jídla se totiž pomalu rozkládají, mohou se v nich šířit bakterie a plísně. Brzy také přichází zápach.
Sklo či plasty samozřejmě není třeba odnášet tak často, pokud je před vyhozením důkladně vymýváte (jak by se ostatně správně mělo).
Vyvrtejte do koše otvory
Pro snadnější vynášení pytle s odpadky zkuste do koše navrtat několik děr. Igelitový sáček se díky vzduchu, který bude do koše pronikat vyvrtanými otvory, nepřilepí na stěny a půjde vám lépe vytáhnout. Pozor si dávejte jenom na to, abyste vrtáním koš nerozbili – například slabší plast může při vrtání prasknout.
Otvory vyvrtejte spíše v horních částech odpadkového koše – abyste měli jistotu, že když se na dně objeví tekutina nebo nějaké nečistoty, tak vám nevytečou mimo koš.
Odpadkový koš je třeba dezinfikovat
I když odpadkový koš pravidelně vynášíte, měli byste ho také často vymývat a případně i dezinfikovat. Někdy se nám do něj něco vylije, na vnitřních stěnách se mohou šířit bakterie nebo plísně a podobně.
Koš stačí vymývat klasickým jarovým prostředkem, případně můžete sáhnout po nějakém silnějším dezinfekčním prostředku, což je vhodné především v situaci, kdy se vám nějakým způsobem odpadky vysypou z pytle do samotného koše. Doporučit vám můžeme také čištění pomocí kyseliny citronové.
Foto: Shutterstock
To je zase ptákovina ….